Redsn0w ile iOS 5.1.1 Jailbreak Nasıl Yapılır?

(yazımızın sonundaki güncellemelere bakınız) Geçtiğimiz gün yayınlanan iOS 5.1.1 sürümünün ardından Dev Team ekibinden Musclenerd’in tweet’i ile mevcut RedSn0w 0.9.10b8b sürümü ile iOS 5.1.1 tethered jailbreak‘i yapabileceğimizi de duyurmuştu. Aslında mesaj yakından takip edenlerce bilinirken facebook ve twitter sayfalarımızdan konu hakkında çok sayıda mesaj gelmiş olduğundan bilgiyi teyit etmek isteyen kullanıcılarımıza hem duyurmak hem de iOS 5.1.1 jailbreak’i nasıl yapabileceklerini bir kez daha anlatmayı uygun gördük. Öncelikle bu jailbreak’in de bir önceki gibi tethered (bağımlı) türden olduğunu belirtir bu gibi kavramlara halen yabancı kullanıcılarımız için de sabit konumuz olan Redsn0w Jailbreak konusundan bilgi alabileceklerini hatırlatırız.

Ayrıca RedSn0w 0.9.10b8b sürümünün aslında iOS 5.1.1 için tam olarak uyumlu olmadığı ve bu sebeple iOS 5.1 ipsw dosyasının gösterilerek jailbreak yapılacağını, bu jailbreak’in A4 işlemcili cihazlar olduğunu vurgulamak isteriz. Şimdi dilerseniz bu işlemi nasıl yapacağımıza bakalım;

Redsn0w Jailbreak

Adım 1: Son sürüm RedSn0w 0.9.10b8b’i sabit konumuzdan indirelim.

Adım 2: Cihazınızı USB kablosu ile bilgisayara bağlayarak DFU moduna alıp Redsn0w’u çalıştıralım.

Adım 3: Uygulamada Extras > Select IPSW > tıkladıktan sonra daha önce indirilmiş olan iOS 5.1 firmware dosyasını gösterelim.

Adım 4: RedSn0w 5.1 firmware onayladıktan sonra Redsn0w’un giriş sayfasına dönelim ve Jailbreak butonuna basalım.

Adım 5: Bir sonraki adımda Cydia seçeneğini işaretleyerek devam edelim.

Adım 6: Redsn0w işlemini tamamladıktan sonra Cydia cihazımıza yüklenmiş olacak ve cihaz yeniden başlatılacak. Cihazımızı tekrar DFU moduna alalım

Adım 7: Bu aşamada tethered olarak cihazımızı çalıştıracak fonksiyonu tamamlayacağız. RedSn0w’da yine Extras sayfasına girerek Just Boot butonuna tıklayalım.

Adım 8: Cihaz yeniden açılana kadar bekliyor ardından da cihazımızın ana menüsünde Cydia uygulamasının yüklenmiş olduğunu görüyoruz.

Note: Bu işlem iOS 5.1.1 tethered jailbreak işlemidir. Ayrıca anlatımın başka sürümler için hazırlanmış olsa da resimli ve video’lu anlatımına bu sayfadan erişebilirsiniz.

#Güncelleme: 25.05.2012

iOS 5.1.1 için Absinthe 2.0 untethered jailbreak yayınlandı, bu konudan bakabilirsiniz.

Blog’umuza ait son güncellemeleri Twitter veya Facebook sayfalarımızdan da takip edebilirsiniz.

36 Comments

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir