Samsung Galaxy S2 & Apple iPhone 4

Bu kıyaslama hemen hemen her teknoloji sitesinde olanca hızı ile yapılmaktayken özellikle ürün çeşitliliği bazında baktığımızda Android işletim sistemine sahip olan cihazların satışı iOS işletim sistemine sahip cihazları geçmiş durumda. Nasıl geçmesin ki? diye söylediğinizi duyar gibiyim ki iOS işletim sistemi sadece Apple’a ait cihazlarda yer alırken Android hemen hemen her marka cihaza girmiş durumda. Hail böyle olunca sistem karşılaştırması ve bunun kullanım grafiği insanı yanıltabilir. O nedenle ürün bazında bakarsak, Samsung Galaxy S2, Apple‘ın iPhone 4‘ünün rakibi olarak hayli güzel satış rakamlarını elde etti ki tabi iPhone 4′ün satış rakamları hala dünyadaki yerini koruyacak rakamları elinde tutuyor.

TechCrunch’ın haberine göre, Samsung Galaxy II telefonu 55 günde 3 milyon adet sattı ancak iade oranları ise çoktan yüzde 30’u geçtiği şeklinde. Peki iade oranı bazında Apple iPhone 4 hangi durumda diye soracak olursak yüzde 1.7 olduğunu söylersek sanıyorum biz değil rakamlar söylemesi gerekeni söylüyor olacak. Android işletim sistemi barındıran cihazların toplam iade oranı yüzde 40 civarına gelmiş ve bunun yüzde 30’luk kısmını Samsung Galaxy S oluşturuyor oysa iphone cephesinde her şey normal görünüyor.

Android ve iOS Cephesinden Galaxy s ile iPhone 4 Kıyaslaması

Her iki işletim sisteminin de kendine göre kullanım zorluğu olması sebebi ile iadelerin de oluşu gayet doğal olmakla beraber aralarındaki uçurum gibi iade ile Samsung Galaxy S 2 müşterileri tarafından beklendiği ölçüde bir cihaz olmadığını (iphone 4’e göre) ortaya koyuyor desek sanıyoruz haksızlık etmiş olmayacağız. Malum iOS işletim sistemi Android işletim sistemine nazaran müşterisine daha karmaşık gelebilecek bir sistem ama iade oranı kıyaslanmayacak derecede düşük. Samsung Galaxy S2 hem teknolojisi hem de görünüşü ile çok güzel bir telefon ama onu asla iPhone 4 ile kıyaslamaya kalkmayın.

Güncelleme: Bazı Samsung severlere bu yazım pek hoş gelmemiş ki yayınlamadığım bir çok yorumda (içlerinde küfür eden de var) bana ateş püskürmüşler. Şu farkı yazıda ayırt edememişler sanırım diye söylemeden edemiyorum “Samsung Galaxy S2 cihaz ve donanımı bazında iPhone 4’ten üstün olabilir, ama iOS gibi yılların oturmuş bir sisteminin yanında androidli bu cihazı karşılaştırmak abesle iştigal olur” Gerçekçi olmak Apple gözünden bakmak oluyor ki sanki Apple bana ürünlerinden hediye ediyor yahut maaş veriyor gibi… Gerçekten ilginç, her iki sistemi de kullanan birisiyim ve aradaki farkları görecek kadar da cihazın mağazalarını karıştırdım. 512 mb ram olan cihazı ile 226mb olan Apple cihazının iOS’ta nasıl daha rahat çalıştığını ayrıtedebilecek kadar…. Samsung’un içine bugün iOS yüklenmiş olsa beş dakika tereddüt etmez böylesi bir cihaza sahip olmayı isterdim.

Sanıyorum anlatmak istenilen ve verilmek istenilen mesaj verilmiştir diye düşünüyorum.

36 Comments

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir