Samsung Galaxy S3 Almamak İçin 8 Neden

Genel içeriği itibari ile iOS blogu olarak öne çıkmış olan blogumuzdan Samsung Galaxy S III için sağlıklı bir inceleme yazısının gelmeyeceği ön yargısı olmasından dolayı biz de hali hazırda bu incelemeyi yapmış ve tarafsız olacak bir alıntı ile yazımızı hazırladık. Samsung Türkiye’nin yetkilileri tarafından Ntvmsnbc’ye gönderilen ve detaylı bir inceleme yazısından alıntıladığımız 8 özelliği bakımından neden Samsung Galaxy S III’ü tercih etmemeniz gerektiğini ele alacağız. Bize göre Samsung Galaxy S II olsun Galaxy S III olsun donanımı ile gayet güzel bir telefon olarak düşünülecek olsa da yazımızın da devamında yer alacak olan bu 8 özelliği itibari ile ne kadar alınası bir cihaz olduğunu ele almaya çalışacağız. Öncelikle Android‘in sistem düşmanı ve kararsız yapısının başta geldiği, tasarım, ergonomi gibi önemli olumsuz yönleri en kötü yanları olarak dikkat çekiyor.

Samsung Galaxy S 3

Tek Elle Kullanım

Cihazın ekranının büyük olması kullanıcı açısından çok önemli bir husus ve iPhone‘larda yıllardır daha küçük ekranın yer almasından dolayı hayli eleştirdiğimiz bu durum Samsung Galaxy S III’te yok. Ancak genişliğine de büyük olmasından dolayı cihazı tek elle kullanmak pek mümkün değil, tabi fırıncı küreği gibi bir eliniz varsa o ayrı bir mesele…

Oyuncak Gibi Telefon

Samsung Galaxy serisinde her zaman için görmeye alıştığımız ucuz ve plastik görünüm veren yapısı ile adeta oyuncak gibi. Bu hissi özel vernik kaplaması bile ortadan kaldıramamış olması cihazı kullanan insan açısından kendisini özel hissettiremeyecek olması sonucuna da götürüyor. İnsanlar kullandıkları cihazlar ile kendilerini bütünleşmiş olarak görmelerinin önemli faktörlerinden bir tanesi olan tasarım ve malzemenin özelliği noktasında kayıpta…

Performans Düşüklüğü

Ana ekranın gayet akıcı bir şekilde çalıştığı ama iş uygulamalar noktasına geldiğinde ise performans düşüklükleri kaçınılmaz. Aslında temelinde Android gibi bir işletim sistemine sahip olmasının “eksiliği” ile başlayan Samsung Galaxy S III, fotoğraf galerisinde takılarak çalışması ile bunu dışa vuruyor. Zaten diğer şıklarda da konunun sürekli dönüp dolaşıp işletim sistemi noktasına geleceğini de göreceğimiz gibi…

Ah O Tuşlar

Anasayfa tuşunun ince ve dokunmatik tuşların alt kısma çok yakın olması (istenmeyen basmalara sebep oluyor) Aslında dokunmatik ekranın tüm tuş işlevlerini yerine getirebilecekken (iOS’da activator gibi) bu kadar tuşun bir akıllı telefonda olmasını hep yadırgıyoruz, hadi bunlar oldu diyelim, kullanımda insana bu denli sıkıntı çıkaracak bir şekilde mi sunulmalı?

Kamera Faktörü

iPhone 4S ile aynı kamera sensörünü kullanmasına rağmen düşük kalan kamera performansı (özellikle nesneler arkadan ışık aldığında çok bariz) Bu tespite zaten herhangi bir yorum eklememize gerek olmadığını düşünüyoruz.

Yazı Karakterleri

Tarayıcının yüksek çözünürlük nedeniyle yazı karakterlerinin çoğu sayfada küçük kalması. Akıllı cihazların internete girişinin yüzdesinin ne kadar yüksek olduğu ve bu amaçla kullananların bu tip cihazları tercih ettiği bilinmesine rağmen…

Donanım Katili Android

4 çekirdekli işlemci ve 1 GB hafızayı randımanlı kullanamayan işletim sistemi nedeniyle bazı yavaşlamalar (özellikle tarayıcıyla gezinti esnasında meydana geliyor. Evet en bombasını ilgili site sona bıraktığı gibi biz de bunu en sona bıraktık. Bizim için android’in en kısa tanımı donanımı yiyen bir mobil işletim sistemi olmasından kaynaklandığıdır.

Öyle ki bizim de elimize çift çekirdekli ve 1GB ram içeren bir kaç Android’li tabletin geçmiş olması tecrübesi ile donanımı bu kadar yiyen bir işletim sisteminin iOS’a rakip olarak lanse edilmiş olmasından hayli sıkıntılıyız. Çünkü kullandığımız bu özelliklerdeki tabletin iPad 1 gibi çalışamadığını görmeniz size bu hissin ön yargıdan değil bizzat yaşanmışlıktan olduğunu anlatmak pek mümkün olmayacak olsa da yukarıda akıllı telefonla yaşanmış tecrübe sanırım fazla söze gerek bırakmıyor.

Samsung Galaxy S III lansmanı yapıldığı ve donanımsal özelliklerin sıralandığı gün işte gayet hoş bir telefon dediğimiz (tasarımı beğenmemiştik) bu cihaza Android’in girmesiyle performansın donanıma paralel olmayacağını zaten biliyorduk. Cihazı cihaz yapan onun ne kadar kullanılabilir olduğudur ki insanlar için cihazın içindeki işletim sistemi bu konforu getiren yegane özelliktir. Daha eksi bir donanım ile çok kaliteli bir işletim sistemi kullanıcısını çok daha menun edecektir. Çünkü donanıma hayat veren ve donanımın gerçek performansını ortaya çıkaran işletim sistemi olduğunu insanlar kullandıkça daha iyi anlayacaklardır.

Bu arada 8. faktörü saymadığımızı farkettik ki onu da bu cümle arasında versek sanıyorum daha iyi olacak. İşletim sistemi ile donanımın hakkını sonuna kadar veren bir iPhone varken donanımı ile göz dolduran ama performansta sınıfta kalacak Android’li bir cihaz olması Galaxy S III’ün diğer bir eksisi.

Akıllı telefon kullanmaya iPhone ile başlamış olsakta alternatifleri anlamında Samsung ürünlerini her zaman beğenmiş ve donanımın hakkını veren yazıları da android kategorisinde yazmıştık. Eleştirilerimizin kaynağı da zaten mobil işletim sistemi odaklı olduğu Apple markasına bağımlılıktan kaynaklanmadığı gerçekliğini de bir kez daha hatırlatmakta yarar var.

İnceleme kaynağı olarak buradaki yazıdan yararlandığımızı bir kez daha belirtiriz.

Blog’umuza ait son güncellemeleri Twitter veya Facebook sayfalarımızdan da takip edebilirsiniz.

27 Comments

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir