Sitemin Hiti Neden Artmaz

Aslında tüm webmaster arkadaşların, web sitesini oluşturduktan sonra en önem verdiği konudur hit, ziyaretçi trafiği konusu. Bunun için SEO konusunda herkes kendi bildiğince bilgisini konuşturur ve arama motorlarında kendi sitelerine özel anahtar kelimelerinde üst sıralarda olmak için denenmedik şey kalmaz. İşte bu yazımızda bununla ilgili olacak ancak bir seo makalesinden çok içerik ve içeriğe ait dikkat edilmesi gerekenleri belki bir ihtiyacı olan çıkar diye derlemeyi düşündüm, umarım bu yazıyı okuyan arkadaşlara bir faydası dokunur.

 • Öncelikle site içeriği tamamen özgün olmalı, kopyala yapıştır bir içerik yazılıyorsa bile en azından içindeki cümle ve kelimeleri farklı açılardan yorumlayarak yeni bir makale haline getirmek kopya içerik olması ve arama motorlarının bu içeriğinizi bu şekilde değerlendirmemesine etkili olur.
 • Mümkün olduğu kadar, sitenizde yayınladığınız makaleleri 1 hafta yada 10 gün sonra başka makale yayınlayabileceğiniz sitelere ekleyin ve kendi sitenize bu sayede hatırı sayılır ama en önemlisi kaliteli geri dönüş linkleri ekeyin (backlink) Böylece arama motorları her siteyi taradığından sizin makaleniz dolayısıyla sitenizin değeri artacaktır. Ayrıca dış sitelere eklenen makalelerden de ziyaretçilerinizin gelme olasılığı üksek olacağından her iki açıdan da kazançlı olacaksınız.
 • İnternet dünyasında tek kullandığınız site kendi siteniz olmasa gerek, gerek bir konu arama gerekse de sadece gezmek için girdiğiniz sitelerde ki özellikle yüksek hitli ve pr değeri olan siteler seçin, buralara konulara yorum bırakmaya ve bu yorumlarınızda kendi sitenize link vermeye çalışın.
 • Sitenizin içeriğiyle doğru orantıda veya mümkünse aynı isimde ücretsiz bloglardan alanlar açın ve asıl sitenizde yayınladığınız makalelerin kısa yazılarını buraya ekleyip ana siteye “devamını oku” şeklinde bağlantı verin. Ayrıca bir çok blog sitesi sizin bu içeriklerinize trackback yoluyla ulaşmak istemeleri de en güzel özelliklerden bir tanesi olacaktır, yeterki insanların tercihine uygun içeriklerle sitenizi süsleyin her şeyin başı budur.
 • Günümüzde en çok kullanılan internet hizmetlerinden bir tanesi de RSS yöntemidir ki sitenize ait içerikleri bu şekilde diğer kullanıcıların sitelerinde yine aynı özelliği kullanarak yayınlayabilmelerine olanak tanıyın, ayrıca bir çok RSS içeriği tarayan siteler var bunlarda mümkün olduğunca içerikleriniz gösterilecek demektir yahut kullanıcılar RSS okuyucular sayesinde sitenizin RSS adresini ekleyerek sizi günlük olarak takip etmelerini sağlamış bu şekilde tercih edilen site olma yolunda güzel bir adım atmış olacaksınız ancak bu özelliğin en etkili olduğu siteler içeriğin günlük yahut, saatlik değiştiği sitelerdir.
 • Siteniz üzerinden değişik amaçlı olarak gruplar oluşturmaya ve bu gruplarla eposta listeleri yoluyla devamlı irtibat kurun ama bu çok sık olmasın ki insanlar epostalarınızdan bıkmasınlar. Bu epostalarda sitenizdeki en son güncellemeler hakkında en ilginç olan taraflarından bahsederek ama asla kandırmadan bu işi yapmaya özen gösterin. Abartıdan veya amiyane tabirle fazla şişirmeden yalın ifadelerle bültenler hazırlayıp gönderin. Ayrıca oluşturulan gruplar için projeler getirin ve bu projelerin toplanma merkezi olarak sitenizi seçin, kullanıcıların sitenizi interaktif bir biçimde kullanmaya yönlendirin bunun için gerekli olan tüm katılım materyallerini düşünün bunlar ziyaretçi defteri, yorum özellikleri vb… gibi.
 • Sitenizin içeriği ile bire bir aynı veya benzer konular içeren hatta mümkünse gerek hit gerekse de pr olarak daha yüksek sitelerden sizin sitenize link vermelerini sağlayın ki bu en çok zor olanıdır, kimse sizi eklemek istemeyebilir. O zaman link değişimi yapmayı teklif edebilirsiniz.
 • Günlük kıyafetleriniz arasında spor giyim tercih ediyorsanız bir thishirt firmasından sitenizin logo ve adresini taşıyan tshirt yaptırın ve bunu genelde çok kalabalık alanlarda gezme öncesinde tercih edin (buna gülenler olabilir yani bu öneriye ama etksini bilmediklerindendir). Yahut arabanız varsa aynı şekilde site adresinizi reklam amacıyla burada da kullanabilirsiniz.
 • İnsanlara sitenizden bir şeyler alabilme ortamını sağlayın bunlar maddi şeyler olsun örneğin bir rehber, e-kitap vb… gibi materyaller hazırlayın ve bu şekilde insanların faydasına olabilecek her türlü yolu deneyin.
 • Seo (arama motoru optimizesi – site içi linklerin güzelleştirilmesi vb..) düzenlemesini asla ihmal etmeyin ve site içi linkleri mümkün olduğunca kısa tutun asla yanıltıcı başlıklar ve sadece dikkat çekmesi için özel başlıklar, kelimeler kullanmayın siz bu makaleye nasıl ulaştığınızı düşünerek ne demek istediğimi daha net anlayabilirsiniz. SEO konusu geniş bir konu olduğundan web sitelerine, dizinlere vb… alanlara sitenizin linkleri eklenmesi için ayrıca tavsiyede bulunmayacağım çünkü SEO bunları da kapsar, eğer gerekiyor ve bukonuda yetersiz olduğunuza inanıyorsanız profesyonel destek alın.
 • Unutmayın sitenize giren insalar sitenizde vakit geçirebilsin yani sitenizde kalmaları için onlara sebepler verin, küçük online oyunlar, dosya paylaşımları ve yazılı olan konuyla irtibatlı konuların linklerini o yazı içine gerek en alta link olarak gerekse de konu içinde bağlantılar oluşturmak suretiyle verin. Sitenize gelenlerin o kadar da önemi yok sizin için önemli olan stenizi gezdirebilmek ve mümkün olduğunca onları sitede tutup fazla sayfa dolaşmalarını sağlamak, ama bu asla aradıklarını bulamadıkları için olmasın çünkü internet bir derya ve kimse sizin sitenize özel muamele yapmasını beklemeyin ulaşılabilir doğru içerikler çok önemlidir.
 • Mümkünse içeriklerinizi bir yazı dizisi şeklinde vermeye çalışın örneğin “Gelin beraber seo yapalım” konusu açtık bunu hemen bitirmeyelim buna “Gelin beraber seo yapalım – 1 ” ismini verin ve insanlara bunun bir de ikinci bölümü olacağını gösterin ki en azından o insanın bir daha girmesini muhtemel hale getirin.
 • Arada bir de olsa mesela site üyenize göre 100. üye, 1000. üye gibi sitenizin üye olunma hızına göre küçük hediyeler oluşturun  yada özel bilgiler ve paylaşımlar için özel alanlar oluşturun bu üyelerinize jest yapın onlara özel ve farklı olduklarını hissettirin aynı şeyi sitenizi çok yorumlayan veya çok içerik gönderenlere de uygulayın, unutmayın insanlar samimiyetinizi anlarlar ve bilirler bu sebeple samimiyetinizi onlara gösterin, mümkün olduğunca markalaşın ki aslında b pek zor değildir. Yaptığınız paylaşımlarla zaten zaman içinde çizginizi korudukça bu kendiliğinden de oluşacak bir şeydir, yeterki insanları kandırma, şaşırtma, çelişkiye düşürmeye sebebiyet verecek şeylerden sakının inanın belli bir zaman sonra sitenizin içeriğinden ziyade sizin için sitenize giren insanları göreceksiniz.

Makalemizin son kısmı biraz nasihat gibi oldu ancak gerçek anlamda dikkat edilen husustur, web de monitör arkasına saklanıp her şeyi söyleyip her şeyi yazıp her şey olabilirsiniz, ama bir gün gelir onun arkasından çıkıp sizi netten tanıyanlarla birlikte olmanız gerekebilir o sebeple siz, siz olun, “SİZ” olun.

3 Comments

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir