Sitenize İframe Flash Player Ekleyerek Radyo Yayını Yapın

Joomla kullanıcıları için daha önce uyarlamış olduğum Aquamp Player ile sitenizden radyo yayını ve müzik listesi oluşturmak sureti ile müzik yayını yapabileceğiniz uygulamayı paylaşmıştım. Bilindiği gibi Aquamp Player sadece IE (internet explorer) üzerinde çalışabildiğinden de pek tercih edilmiyordu. Bir joomla kullanıcısı arkadaşımızın da talebi ile aynı metodda çalışan ancak oynatıcısı flash player olan iframe şeklindeki bu oynatıcımız firefoxta da sorunsuzca çalışabilmektedir. Yazımızın devamındaki bağlantıdan indirebileceğiniz iframe flash player ile sitenizden sorunsuzca radyo yayını yapabileceksiniz. Joomla kullanıcısı olmayan ancak yine de bu metod ile radyo yayını yapmak isteyen kullanıcılar da bu uygulamadan faydalanabilirler.

 

Yukarıdaki resimde de görebileceğiniz aynı zamanda www.mehmetyazici.org sitesi üzerinden de canlı test edebileceğiniz demo bir süre aktif olacaktır. Nasıl göründüğü ve çalıştığı noktasında bilgi almak isteyenler ilgili bağlantıdan görebilirler.

İsterseniz lafı daha fazla uzatmadan bu şekilde sitenizden nasıl radyo yayını yapabileceğinizi anlatmaya başlayalım;

  • Yazımızın sonundaki bağlantıdan Joomla iFrame Flash Player dosyasını indiriyoruz.
  • Radyo.zip isimli dosyayı zipten çıkarıyoruz ve içinden bir tane “radyo_dosya” isimli klasör ile iki tane de “radyo.htm” ve “radyo_kodu.htm” isimli dosyalar çıkacak.
  •  “radyo_kodu.htm” isimli dosyayı not defterinde açıyoruz, bu dosya içinde “http://www.mehmetyazici.org/” şeklinde üç ayrı site bağlantısını kendi bağlantınız ile değiştireceksiniz. Ardından da iki ayrı yerde göreceğiniz “http://www.ozelfm.net:8014” şeklinde yer alan radyo bağlantısını sizler kendi radyo adresiniz ile değiştirip kaydedeceksiniz.
  • Düzenlemelerin ardından iki dosya ve bir klasörümüzü joomlanın ana dizinine yani index.php neredeyse oraya ftp ile göndereceğiz.
  • Son olarak “.htaccess” isimli dosyayı açıp bu dosyanın üst satırına aşağıdaki kodu site adresinizi kendinize göre düzenleyerek ekleyeceksiniz;
RewriteRule ^/?$ http://www.mehmetyazici.org/radyo.htm [R=301,L]

Hepsi bu, böylelikle sitre adresinizi yazanlar joomla sitenizde demomuzda olduğu gibi yayınladığınız radyoyu dinleyebilecekler. Joomla kullanıcılarının dışında farklı bir scriptte bu uygulamayı kullanacaklarsa bu durumda “radyo.htm” isimli dosyayı not defteri ile açıp içinde yer alan “index.php” ifadesini kendi scriplerinin index sayfasına göre düzenleyecekler. Örneğin sizin index sayfanız “index.html” ise buraya da “index.html” yazacak ve .htaccess dosyasında da bu şekilde düzenlemeyi yapıp aynı radyo yayını başka scriptler üzerinde de yapabilecekler.

Soru ve sorunlarınızı gerek bu yazıya yorum olarak gerekse de forumdan belirttiğinizde elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağız. Güle güle kullanın.,

Joomla iFrame Flash Player ile Radyo Yayını
indir:

20 Comments

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir