Sitenizin Hedef Kelime Kullanım Miktarına Dikkat

Google website optimizesi ve seo konusunda çalışma yaparken temel anlamda dikkat edilecek olan faktörlerin başında sitenizin tüm içeriklerinde kullanılan kelimelerin kendi sınıflarındaki miktarı yani anahtar kelime yoğunluğu gelmektedir. Keyword density diye adlandırılan ve anahtar kelimelerinizin site içindeki kullanım yoğunluğunu tanımlar ki doğru olarak yapılmamış kelime yoğunluğu çalışması önerilen limitlerin altında veya üzerinde olmasına paralel olarak sıralamalarda gerilemenize yahut hiç yer almamanıza sebep olur. Bizler arama motorlarında istediğimiz sıralamayı elde etmek adına anahtar kelime yoğunluğu çalışması yaparken sitemize ekleyeceğimiz günlük özgün içeriklerimizi bu yapıya uygun tuttuğumuz sürece zaman içinde istediğimiz makul sonuçları elde edebiliriz.

Anahtar Kelime Yoğunluğu

Tabiki bir sitenin genel kelime yoğunluğu tek başına pek bir şey ifade etmeyeceği gibi genel anlamda seo konusunu bir bütün olarak ele aldığımızda sadece bir faktör olarak değerlendirmeliyiz.

Anahtar Kelime Yoğunluğu & İçerik İlişkisi

Her çalışma gibi website sahipleri kendilerine belli bir strateji belirler ve bu hareket metodu kapsamında da sitesinin hitap edeceği alanı kategorik olarak belirler. Bunun hemen sonrasında da ilgili kategorilere uygun içeriklerini yazmak sureti ile kullanıcılarının ve doğal olarak da arama motorlarının ilgisine sunar. Bu noktada yayınlayacağı içeriklerin özgünlüğü, doyurucu bilgilerle donatıldığı vb. kriterlere ek olarak site sahibinin kendisinin google gibi arama motorlarında nasıl arama yaptığını düşünmesi yeterlidir. Örneğin ben Joomla!’nın nasıl kurulacağını öğrenmek istiyorsam arama kutusuna “Joomla” yazarak arama yaparım ki muhtemel sonuçlar arasında joomlanın nasıl kurulacağına ilgili arama sonucundan ulaşacağımı düşünürüm. Çünkü tek bir kelime ile arama yapmak hepimize daha pratik gelir. Tabi buna ek olarak “joomla dersleri” veya “joomla kurulumu” gibi arama kelimeleri ile de arama yapılacağını gözardı etmem.

Bu durumda yoğunlaşacağım kelimelerimi belirlemiş ve standart anlamda hazırlayacağım yazımda %2 ile %5 kelime tekrarı ölçüsünü baz alarak yazımı hazırlamam gerektiğini bilerek yazımı yazmam iyi bir başlangıç olacaktır. Başlangıç diyorum çünkü her ne kadar standart kelime yoğunluğu ölçüsü dahilinde yazılar yazsam da bu kelimelerle ilgili backlink (geri bağlantı) çalışmasını da yapmam amacıma götürecek olan yolda çok önemli olacaktır. Yine bu faktörü de dahil ettikten sonra çalışmamı bu anahtar kelimelerden ve ona bağlı linklerden siteme gelen kullanıcıları ne kadar sitemde tuttuğum sıralamalardaki konumumu etkileyecektir. Bu nedenle de yazımın doyuruculuğu, özgünlüğü ve bilgilendirme açısından yeterliliği çok önemli olacaktır. Sonuçta insanların okumaktan sıkılacağı, bildiklerinin tekrarı niteliğinde olabilecek bir yazıyı yahut yanlış anahtar kelimeler üzerinden çektiğim kullanıcıları bir iki satır okumadan siteden çıkmalarını sağlayacak ve bu sitemizin genel Bounce Rate (hemen çıkma) oranını arttıracaktır.

Farkındaysanız anahtar kelime yoğunluğunu anlatırken bir blog yazısının aynı zamanda nasıl olması gerektiğini de vurguluyorum ki tek başına anahtar kelime yoğunluğunun da pek bir şey ifade etmeyeceği durumların olduğunu vurgulayalım.

Buraya kadar yaptığımız kısaca;

  1. Arama sonuçlarında sitemin genel anlamda yükselmesini istediğim kelime(ler) için stratejimi belirledim.
  2. Google arama sonuçlarında sitemin yükselmesini istediğim arama kelime(ler)sini belirledim.
  3. Bu kelimeyi, yazdığım içerikte kullandığım toplam kelime miktarına oranını %2-5 aralığında olmasına özen gösterdim. Çünkü bu oran üzerindeki aynı kelime sıklığı arama motorlarını o kelime üzerinden spam yaptığım sonucuna götürebilir.
  4. Bu yazım ve dolayısı ile barındırdığı anahtar kelimesi ile alakalı backlink çalışmasını da yaptım.
  5. Mümkün olduğunca da anahtar kelimememle arama yapıp gelecek olan kullanıcılara okunası bir içerik hazırladım.

İşte bu kriterler dahilinde ben, Google’ın da kullanıcılarımın da hoşnut kalacağı bir yazı + anahtar kelime yoğunluğu + backlink çalışmasını yaparak istediğim sonuçlara beni ulaştıracak yolda bir adımlık bir içerik hazırlamış oldum diyebilirim. Bu arada anahtar kelime yoğunluğu konusunda bir çok tarayıcıya uygun eklenti olan SeoQuake isimli eklentiyi size tavsiye edebilirim.

One Comment

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir