Sn0wbreeze iPhone iPad iPod Touch Jailbreak

Blogumuza göstermiş olduğunuz yoğun talep ve zaman içinde değişik iPhone iPad ve iPod Touch jailbreak programlarının olması sebebi ile ulaşmak istediğiniz bilgiye erişmekte zorluk çekebileceğinizi düşündük. Üstelik her bir jailbreak programının da yine kendi içinde değişik sürümlerinin çıkması nedeni ile bu karışıklık zaman için de daha yoğun bir biçimde olacağı kanaatine vardık. Bu nedenle de jailbreak uygulamalarının daima en son sürümünü ve bilgisini bulabileceğiniz ayrı bir kategori açma ihtiyacı hissettik. Böylece Sn0wbreeze jailbreak konusundaki en yeni jailbreak sürümünü daima bu başlık altında bulabileceksiniz. Sürekli güncel tutacağımız bu başlık altında sadece sn0wbreeze jailbreak programının sürümlerini takip edebilirsiniz.

sn0wbreeze.png

Hem Sn0wbreeze jailbreak sürümlerini takip edebilecek hem de bu jailbreak metodu ile ilgili merak ettiğiniz özelliklerini bu başlık altından sizlere sunacağız. İsterseniz söze basit anlamı ile jailbreak nedir? sorusunun yanıtını vermekle başlayalım;

Jailbreak Nedir?

Her jailbreak programı gibi amaç iPhone, iPadi iPod Touch, Apple TV gibi cihazların üretici firma Apple tarafından koyulmuş olan sistem kilidini açmaktır. Jailbreak, hacker’lar tarafından iPhone, iPad, iPod Touch, Apple TV gibi cihazların sistem açıklarını bulmak ve bu açıklardan faydalanılarak geliştirdikleri exploit uygulamaları üzerinden sistem kilidini kaldırmak olarak izah edilebilir. Böylelikle cihazlarınızın sistemine bazı programlar ile erişimini sağlayabilir ve istediğiniz müdahaleyi yapabilme imkanına sahip olursunuz. Bu müdahalelerin başında sim kilitli cihazların sim kilidini açmak (unlock) ve uygulama, müzik, video ve tüm dosyaları iTunes dışında özgürce yüklemek gibi işlemlerin önünü açmış olursunuz.

Temel olarak jailbreak’in amacı bu olup crack diye tabir edilen ve ücretli uygulamaların bedava yüklenmesini sağlayan sistem kilidi kaldırma işlemidir. (crackli uygulamaları kullandıktan sonra beğendiğiniz uygulamaları satın almak etik açısından da hak ihlali açısından da daha uygun bir davranış olacaktır.)

Sn0wbreeze Jailbreak Nedir?

Sn0wbreeze resmi web sitesi iH8sn0w‘dur, diğer jailbreak uygulamalarından farklı olarak iOS için Custom Firmware (kişiselleştirilmiş işletim sistemi) oluşturmakta kullanılır. Bu jailbreak uygulamasının en temel ve en önemli özelliği baseband diye adlandırıla modem sürümünün korunarak iOS sisteminin sürümünün yükseltilmesini sağlar. Bu özellik unlock ihtiyacı olan cihazlar için önem arzettiğinden halen unlock’lu olarak kullanılan cihazların sürüm yükseltmesi sonrasında tekrar kullanılabilir olmasını sağlamak adına baseband sürümünü de koruyarak işletim sisteminin yükseltmesini yapmasıdır.

Sn0wbreeze ile Jailbreak Nasıl Yapılır?

Temel anlamda sn0wbreeze ile jailbreak yapma şekli standart olmakla beraber sn0wbreeze’in yeni bir sürümü yayınlandığında o sürüme bağlı olarak arayüzde değişiklikler arzedebilir. Bunu da düşünerek sizlere yazımızın bundan sonraki aşamasında yapacağımız en güncel anlatımı ilerleyen zamanlarda da güncelleyerek hem konunun hem de sn0wbreeze jailbreak uygulamasının anlatımını güncel tutacağız.

Sn0wbreeze Jailbreak Uygulaması

 • Sn0wbreeze 2.9.6
 • Sn0wbreeze 2.9.5
 • Sn0wbreeze 2.9.4
 • Sn0wBreeze 2.9.3
 • Sn0wBreeze 2.9.1
 • Sn0wBreeze 2.9
 • Sn0wBreeze 2.8 Beta 11
 • Sn0wBreeze 2.8 Beta 10
 • Sn0wBreeze 2.8 Beta 9
 • Sn0wBreeze 2.8 Beta 8
 • Sn0wBreeze 2.8 Beta 7
 • Sn0wBreeze 2.8 Beta 6
 • Sn0wBreeze 2.8 Beta 5
 • Sn0wBreeze 2.8 Beta 4
 • Sn0wBreeze 2.8 Beta 3
 • Sn0wBreeze 2.8.2
 • Sn0wBreeze 2.7.3
 • Sn0wBreeze 2.7.1
 • Sn0wBreeze 2.7
 • Sn0wBreeze 2.6.1
 • Sn0wBreeze 2.6
 • Sn0wBreeze 2.5.1
 • Sn0wBreeze 2.5
 • Sn0wBreeze 2.2 (+ .NET Framework 3.5 required to run Sn0wbreeze)
 • V1 (+ .NET Framework 3.5 required to run Sn0wbreeze)

Sn0wbreeze Custom Firmware Hazırlama & Jailbreak

Not: Öncelikle aşağıdaki anlatımda eski sürüm adını görmeniz sizi yanıltmasın, metodda ve jailbreak uygulamasında değişiklik olmadığından sürümlere özel farklı anlatımlar hazırlama gereği duymadık. O nedenle sürüm numarasını dikkate almayın, siz en son sürüm iOS ile uygulayabilirsiniz.

Aşağıdaki yönergeleri adım adım yaptığınızda Sn0wbreeze ile custom firmware dosyasını başarılı bir şekilde oluşturabileceğiz (Mac için aynı işlevi yerine getiren PwnageTool için yazının sonuna bakın) ve aynı zamanda jailbreak işlemini de yapmış olacağız.

Birinci Adım: Öncelikle iOS  orjinal firmware dosyasına ihtiyacımız olacak, orjinal IPSW dosyalarini internetten bulabilirsiniz.

İkinci Adım: Yukarıdaki bağlantıdan Sn0wbreeze uygulamasını indirelim.

Üçüncü Adım: Sn0wbreeze  uygulamasını zipten çıkararak çalıştıralım;

sn0wbreeze custom firmwaresn0wbreeze custom firmwaresn0wbreeze custom firmware

sn0wbreeze custom firmwaresn0wbreeze custom firmwaresn0wbreeze custom firmware

Dördüncü Adım: Artık custom firmware, yani kişiselleştirilmiş ve uygunlaştırılmış firmware hazırlama aşamasına geçiyoruz.

sn0wbreeze custom firmwaresn0wbreeze custom firmwaresn0wbreeze custom firmware

 1. Bu resimde de göreceğiniz gibi bu aşamada Sn0wbreeze 2.5 sürümünün yeni bir sürümünün olup olmadığının denetimini “Check for Update” butonu ile .yapabiliriz. Biz zaten en son sürüme sahip olduğumuzdan bu adımı geçiyoruz ve “Ok” butonuna basıyor ardından bir diğer aşamaya geçiyoruz.
 2. iOS 4.3.1 için Sn0wbreeze 2.5 bölümü gelecek burayıda ileri butonu ile geçiyoruz.
 3. Sıra geldi iOS 4.3.1 orjinal firmware dosyamızı programa göstermeye, yazımızın sonundaki linklerden cihazımızın modeline uygun firmware IPSW dosyasını indiriyoruz ve indirme işlemi tamamlandığında “Browse” butonuna tıklıyoruz
 4. İndirdiğimiz iOS 4.3.1 sürümüne ait IPSW dosyamızı çift tıklıyor ve programa göstermiş oluyoruz.
 5. iOS 4.3.1 firmware dosyamız bu aşamada kısa bir süre işlenecek ve dosyanın doğru dosya olup olmadığı gibi kontrolleri yapacak.
 6. Bu ekran ile karşılaşmışsak IPSW dosyamızı program başarılı bir şekilde tanımış olduğunu anlayacağız, eğer hata alırsak indirdiğimiz dosyanın cihazımıza ait IPSW dosyası olduğunu ve sağlam olduğunu kontrol edip ilgili aşamayı tekrar yapmalıyız. Sorun yaşamadığımızı düşünerek yine ileri butonu ile bir diğer aşamaya geçelim.
 7. Eğer cihazımızda iOS 4.3.1 sürümü yüklü değil ve ilk defa bu program aracılığı ile oluşturduğumuz custom firmware ile yükleme yapacaksak “Baseband Preservation Mode” seçili olmalı. Eğer zaten iOS 4.3.1 sürümüne sahip bir cihaz sahibiysek bu durumda “Simple Mode” kısmı seçili halde devam edeceğiz. “Expert Mode” ise ileri seviyede iPhone, iPad veya iPod Touch kullanıcıları için seçmeli özelliklerin belirlenebileceği kısım olduğundan buraya değinmiyorum.
 8. Basebandi koruyarak alt sürümden iOS 4.3.1 sürümüne yükselteceğimizi işaretlemişsek ilgili fonksiyonun seçili olduğunu görüyoruz. İleri butonuna tıkladığımızda orjinal IPSW dosyamızın oluşturulma işlemini başlatmış olacağız.
 9. Şu anda custom firmware dosyamız hazırlanıyor siz bu arada beklemekten sıkılmayasınız diye programın üreticisi Pac-Man oyununu oynayabilmeniz için bir menü oluşturmuş. Dilerseniz “Pac-Man” butonuna basıp oyunu oynayabilir yahut bir diğerine basıp programın işlemini bitirmesini bekleyebilirsiniz. Ayrıca ekrana cihazınızın aktivasyonunu da yapabileceğiniz bir ileti açılacak bunu da “evet” olarak seçerseniz cihaz aktivasyonu yapılmış olacaktır. (Aktivasyon, orjinal sim istenmesi halinde bu ekranı geçmekte kullanılan ilk defa orjinal sim takma ve itunesten aktif etme işlemine ihtiyaç duymamanızı sağlayarak aktivasyon yapar bu unlock ile karıştırılmamalıdır, bu işlem unlock ile alakalı değildir)

snowbreeze

Kısa süreli bir bekleyişin ardından yukarıdaki resimde de göreceğiniz gibi cihazımız artık bilgisayarımıza bağlanabilir. Start butonuna tıklayarak cihazınızı DFU moduna alma işlemini yine bu program aracılığı yapabilirsiniz

Beşinci Adım: Artık bu aşamada iTunes programını açıyoruz ve hazırlanmış olan custom firmware dosyasını göstermek suretiyle yeni sürümü cihazımıza yükleyeceğiz. Bunun için İtunes programında yer alan “restore” butonuna klavyemizin “shift” (üst) tuşuna basarak tıkladığımızda az önce oluşturduğumuz iOS 4.3.1 custom firmware dosyamızı gösteriyoruz ve arkamıza yaslanarak baseband korunarak, eğer expert mode’da seçim yapmışsak belirlenen o özelliklerle iOS 4.3.1 sürümünün jailbreakli ve aktivasyonu yapılmış bir şekilde hazırlanmasını bekliyoruz.

Altıncı Adım: Bu aşamadan sonra eğer baseband sürümümüz uygunsa Ultrasn0w uygulaması ile cydia üzerinden yükleyerek unlock’u da yaptıktan sonra cihazımız kullanıma hazır olacaktır.

Sn0wbreeze Custom FW Hazırlama Video (iOS 5.0.1)

396 Comments

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir