Sosyal İmleme Nedir?

Sosyal imleme, favori linklerin paylaşılma amacıyla sosyal medya sitelerinde paylaşılması veya site içeriklerinin ziyaretçi çekmek ve link sağlamak amacıyla bu platformlarda paylaşılması işlemidir.

Bu makalemde sosyal imleme işleminin webmasterlar için öneminden bahsedeceğim. Son bir sene içerisinde, arama motorlarının güncellediği algoritmaları, siteleri sosyal medyada faaliyet göstermek durumunda bırakmıştır. Web sitelerinin, bu kanallardan aldıkları backlinkler ve organik ziyaretçiler, SEO bakımından çok olumlu sonuçlar sağlamaktadır. Sosyal imleme işlemi düzenli ve organik bir şekilde gerçekleştirildiğinde, web siteleri index (listelenme) hızları artmakta, kaliteli backlinkler kazanmakta ve ziyaretçi sayıları artmaktadır.

İnternet kullanıcılarının artık neredeyse tümünün, her gün aktif olarak kullandığı sosyal medya ve sosyalleşme platformları, web siteleri için de büyük avantajlar sağlamaktadır. Sitelerin arama motorları ve doğrudan gelen ziyaretçilerinin dışında, her gün milyonlarca kişinin ziyaret ettiği sosyal sitelerde de hesaplarının, sayfalarının ya da profillerinin bulunması, ekstra bir trafik kaynağı ve geri besleme sağlıyor. Arama motorlarından özellikle Google’ın son güncellemeleriyle, sosyal medyada linkleri bulunan sitelere öncelik tanıması, bu platformların önemini ciddi bir şekilde vurgulamıştır.

En Çok Kullanılan 10 İmleme Sitesi

  1. Slashdot – PR9
  2. Digg – PR8
  3. del.icio.us – PR8
  4. Reddit – PR8
  5. Technorati – PR8
  6. Stumbleupon – PR8
  7. Blinklist – PR7
  8. Furl – PR7
  9. Propeller – PR7
  10. Rojo – PR7

6 Comments

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir