TinyUmbrella nedir? SHSH kaydı nasıl alınır? Baseband nasıl korunur? Tam Rehber

Tiny Umbrella nedirBlogumuza göstermiş olduğunuz yoğun talep ve zaman içinde değişik iPhone araçlarının olması sebebi ile ulaşmak istediğiniz bilgiye erişmekte zorluk çekebileceğinizi düşündük. Üstelik her bir programının da yine kendi içinde değişik sürümlerinin çıkması nedeni ile bu karışıklık zaman için de daha yoğun bir biçimde olacağı kanaatine vardık. Bu nedenle de  programların daima en son sürümünü ve bilgisini bulabileceğiniz ayrı bir kategori açma ihtiyacı hissettik. Böylece Tinyumbrella nedir SHSH kaydı nedir nasıl alınır? konularındaki en yeni sürümleri bu başlık altında bulabileceksiniz. Sürekli güncel tutacağımız bu başlık altında aynı zamanda programa ait güncel kullanım detaylarını da bulabilirsiniz..

Tinyumbrella özellikle iPhone kullanıcıları için çok önem arzeden programların başında gelir ki konu hakkında sizlerle programımızın marifetlerini inceleyeceğiz.

TinyUmbrella Son Sürüm (Güncelleme) 28.05.2012

 • TinyUmbrella 5.11.01 İndir [Windows] – İndir [Mac]

TinyUmbrella Görevleri:

 • SHSH kaydı alma
 • Baseband korumak sureti ile cihazınızın firmware sürümünü bir üst sürüme yükseltme
 • Cihazı mevcut sürümden SHSH kaydı alınmış bir başka alt sürüme düşürme
 • Recovery mode’da bulunan cihazı koılayca bu moddan çıkarma

TinyUmbrella Nedir?

Tinyumbrella hem windows hem de mac kullanıcıları için geliştirilmiş SHSH kaydı alma, baseband (modem firmware) yükseltmeden iOS sistemini yükseltmeye yarayan bir programdır. Aynı zamanda cihazınızı recovery mode konumundan çıkarma ve alma gibi ek görevleri de yerine getirir. İsterseniz sizlerle yukarıda belirttiğimiz görevleri ne şekilde ve nasıl yerine getireceğini maddeler halinde izah edelim;

SHSH Kaydı Nedir?

Kısaca SHSH kaydından bahsetmemiz gerekirse eğer; SHSH kaydı cihazınızda yüklü olan firmware (iOS işletim sistemi sürümü) sürümünün uzak sunucuya kaydedilmesi hadisesidir. Her bir sürüm Apple tarafından imzalanır ve her yeni iOS sürümü çıktığında bir önceki sürümün imzalanması durdurulur. Bu durdurma sonrasında örneğin mevcut iOS sürümünüz 4.3 ise ve siz ileride tekrar 4.2.1 sürümüne dönmek isterseniz Apple sunucuları bu işlemi yapmanıza izin vermez ve iTunes üzerinden sadece ya mevcut sürümü yahut bundan sonra çıkacak olan iOS sürümlerini yüklemenize izin verir.

Ancak Tinyumbrella ile siz örnek olarak iOS 4.2.1 sürümündeyken SHSH kaydı almışsanız bu durumda sonradan iOS 4.3 sürümüne cihazınızı yükseltmiş olsanızda tekrar iOS 4.2.1 sürümüne dönüş yapabilmenizi sağlar. SHSH kaydını alma işlemi jailbreak sonrası bir de Cydia üzerinden de yapılabilir ki bunu da ilerleyen aşamalarda sizlerle paylaşacağız.

SHSH Kaydı Nasıl Alınır?

Tinyumbrella ile shsh kaydı işlemi son derece basit bir işlem ile gerçekleşir. Bunun için öncelikle en güncel tinyumbrella sürümünü yukarıdaki “Tinyumbrella Son Sürüm” başlığı altından indirebilirsiniz. Programımızı indirdikten sonra çalıştırıp shsh kaydımızı nasıl alabileceğimize bakalım;

Tinyumbrella SHSH Kaydı Alma

Programızı çalıştırıp USB kablosu ile de iPhone’umuzu bilgisayara bağladığımızda tinyumbrella otomatik olarak cihazımızı algılayacak ve üst resimde sol tarafta görüldüğü gibi cihazımızın adı belirecek. Eğer birden fazla ve farklı cihaz bağlanmış veya bağlanacak ise bu kısımda diğer cihazların da adları görülecektir. O nedenle işlem yapmak istediğiniz cihazımızın adına faremiz ile tıklıyoruz. eğer daha önce ve daha sonrasında bu program ile SHSH kaydı almışsak hemen altta “saved SHSH for -cihazın adı-” altında shsh kayıtlarımız sıralanacaktır.

Şimdi dilerseniz SHSH kaydımızı alalım;

Tinyumbrella SHSH Kaydı Alma

İlk resimde cihazımızın ismine tıklamıştık ve programın sağ tarafındaki butonlar aktifleşti. Bu butonların arasında “save SHSH” butonuna tıkladığımızda shsh kayıt işlemimizi başlatmış olacağız.

Tinyumbrella SHSH Kaydı Alma

Kısa bir süre sonunda işleminiz tamamlanacak ve ana ekranda “Log” sekmesine geçtiğinizde tinyumbrella’nın hangi işlemleri yaptığını ve bu işlemlerin durumu hakkında gösterilen rapora bakabilirsiniz. Cihazınızın daha önce SHSH kayıtları alınmışsa alınan önceki iOS sürümlerine ait kayıtların da başarılı olduğunu, yani bu sürümlerin kayıtlarının bulunduğunu göreceksiniz. ve kutu için de “Cydia DOES have your SHSH…” yazdığında ilgili sürüme ait shsh kaydının alındığı ve Cydia serverı üzerine de kaydedilmek için gönderildiğini gösterir.

Tinyumbrella SHSH Kaydı Alma

Eğer SHSH kayıtları başarısız olmuşsa ki başarısız olan her işlem için az önceki durumun aksine “Cydia DOES NOT HAVE shsh….” yazdığını göreceksiniz. Bunun sebebini ilgili iOS sürümü için cihazınızın shsh kaydının alınması adına geç kalındığı anlamına gelmektedir.

Tinyumbrella SHSH Kaydı Alma

Tekrar “general” sekmesine tıkladığımızda cihazımız için bundan önce başarılı bir şekilde alınmış ve yeni alınan SHSH kaydının bilgilerini görebilirsiniz. Böylelikle başarılı bir shsh kayıt işlemini gerçekleştirmiş olduk. Şimdi Tinyumbrella programımızın işlevlerinden bir diğeri olan mevcut sürümden bir alt sürüme düşürme işleminin nasıl yapılacağına bakalım;

Mevcut Sürümden Alt Sürüme İndirme (Firmware Downgrade)

Öncelikle şunu bilmeliyiz ki, mevcut sürümü bir alt sürüme düşürmek için o sürüme ait SHSH kaydımızın olması gerekir. Mesela cihazımızın mevcut sürümü iOS 4.3 ise ve biz iOS 4.2.1 sürümüne dönmek istiyorsak bu durumda daha önceden iOS 4.2.1 sürümünün yukarıdaki metod veya direk cydia üzerinden SHSH kaydının alınmış olması gerekir. Aksi halde iOS 4.3 sürümünden alt sürüme geçme ihtimalimiz olmayacaktır. İşte bu sebeple ki bizler SHSH kaydına önem veriyor ve öncelikle bu işlemin yapılması gerektiğini vurguluyoruz. Tabi cihazlarını sıfır olarak alıp son sürüm iOS firmware’e sahip olanlar ise sadece şanssız olarak atfedilebilir.

Tekrar konumuza dönmemiz gerekirse eğer; Bu işlem için ilk olarak “Start TSS Server” butonuna basarak Apple’ın mevcut sunucusu yerine iTunes’in Cydia sunucularını görmesini sağlayacağız. Bu işlem iTunes’in kandırılması işlemidir ki bir üst sürümden bir alt sürüme geçmek istediğimizde iTunes, apple sunucularına bağlanacak olsaydı bu işlem eskisi gibi onaylanmayacak ve sürüm düşürme işlemini yapamayacaktık.

Tinyumbrella SHSH Kaydı Alma

TSS server’başlattığımızda sorunsuz olarak çalıştığına emin olun.

Tinyumbrella SHSH Kaydı Alma

Bunu anlamanın yolu “Log” sekmesine geçtiğimizde “TinyUmbrella’s TSS server is running” yazması yeterlidir. Ancak burada ilgili yazı yerine çalışmadığına dair bir uyarı alırsanız o zaman sisteminize ait güvenlik duvarı tinyumbrella’yı engelliyor olabilir. Yahut kullandığınız bir programın port’u ile programımızın kullandığı port çakışıyor olabilir. Özellikle Skype gibi anlık haberleşme veya bağlantı ile alakalı özel programlar bağlantıya engel olabilir. Bu türden programları kontrol ederek TSS server’ı tekrar çalıştırmayı deneyebilirsiniz.

Artık iTunes uygulamasını açabiliriz; iTunes cihazımızı gördükten sonra;

TinyUmbrella

klavyemizin >Shift< tuşuna basılı tutarken “restore” butonuna tıklıyoruz.

Tinyumbrella

Açılan pencereden mevcut sürümden düşürmek istediğimiz sürümün “ipsw” dosyasını seçerek işlemi başlatmamız gerekiyor. iTunes normal bir şekilde kurulumu yapacak ve mevcut sürümden bir alt sürüme düşmüş cihazımız hazır olacak. Bu arada iTunes “1015” hatası verecektir ve cihaz açılmayacaktır ki telaş etmeyin, tinyumbrellayı tekrar açalım;

Tinyumbrella SHSH Kaydı Alma

“Exit Recovery” butonuna tıkladığımızda cihazımız recovery moddan çıkarak açıldığını göreceksiniz.

Baseband’i Korumak sureti ile Bir Üst Sürüme Geçme

Tinyumbrella’nın en önemli marifetlerinden bir tanesi de cihazınızı mevcut sürümden bir üst sürüme baseband (modem firmware) yükseltmeksizin yükseltme işlemini yapmaktır. Bu işlemin önemi özellikle unlock (sim kilidi, şebeke kilidi) ihtiyacı olan iPhone’lar için önem arzetmektedir. Eğer baseband koruma işlemi yapılmaksızın sürüm yükselttiğinizde baseband sürümü de yükseleceğinden cihazınızı unlock yapamayacak ve telefon özelliği kullanamayacaksınız. Bu sebeple tıpkı mevcut sürümden bir alt sürüme geçme işleminde olduğu gibi tinyumbrella ile bu sefer de firmware seçim aşamasında cihazımızıda yüklü olan bir üst sürüm seçilerek sürüm yükseltilebilir.

Bu işlemde tek fark bilgisayarınızın hosts dosyasını düzenlemeniz gerektiğidir. Bu dosya mac işletim sisteminde “/etc/” dizininde yer alan “hosts” dosyası üzerinde yapılır. Windows kullanıcıları da;

Hosts Dosyası Düzenleme

Yukarıdaki dizin yolunda bulunur bu dosyayı açmak için wordpad kullanabilirsiniz ki wordpad uygulamasını da sağ tıklayarak “yönetici olarak çalıştır” seçeneği işaretli olmalıdır. Aksi halde dosyayı kaydetmek için izninizin olmadığını sistem size belirtecektir. Bu dosyayı açtıktan sonra da içinde bulunan satırlar içinde  “127.0.0.1 gs.apple.com” satırını bulup silelim ve bunun yerine “74.208.10.249 gs.apple.com” satırını mutlaka ekleyelim ki aksi halde baseband korunamayarak sürüm yükseltilmiş olur ki bu hiç istemediğimiz bir sonuç olacaktır.

Bu işlemde çok dikkatli olmalısınız çünkü baseband yükselirse bunu düşürme işlemi yapamazsınız sadece temel iOS sürümünü düşürüp yükseltebilirsiniz. Baseband sürümü ise sabittir.

Özellikle bu işleme başlamadan önce yayında olan tinyumbrella sürümünün cihazınızda bulunan mevcut ios sürümünden bir üst sürüme geçişte koruma yapıp yapmadığını öğrenmelisiniz. Onu da bu yazımızın altında yer alan yorum kısmından sorabilirsiniz.

Güncelleme – 25.09.2011 Önemli Not:

Tüm anlatılanlara rağmen eğer cihazınızın iOS sürümü düşürülemişse;

1 – Düşürülmesi istenen sürüme dair SHSH kaydınız bilgisayarda yahut Cydia sunucuları üzerinde yoktur.

2 – Cydia üzerindeki SHSH kaydınıza bilgisayarınızın ulaşması için TinyUmbrella görevini yapamıyordur.

Bu ikincisini biraz açmamız gerekirse eğer hosts dosyasının içindeki “74.208.10.249 gs.apple.com” bu satırın önünde diyez (#) işareti yoksa o zaman siz şunu yapmak istiyorsunuzdur; Ben bilgisayarımdaki SHSH kaydının değil Cydia server’ı üzerindeki kayıtlı olan SHSH kaydımın baz alınmasını istiyorum demiş olursunuz. O zaman küçük bir kontrol yapmamızda fayda var; internet tarayıcınızı açın ve adres satırına http://gs.apple.com yazın. Eğer bunu yazıp enter’ladığınızda karşınıza Apple’ın orjinal sitesine ait bir sayfa geliyorsa bu durumda siz sürüm düşüremezsiniz. Çünkü bizim amacımız bu işlemi yaparken bilgisayarı Apple sunucusuna bağlanıyor zannettirip aslında Cydia sunucusuna bağlanmasıdır. Oysa ki http://gs.apple.com yazdığımızda direk olarak Cydia sunucusuna ait bir sayfanın gelmesi gerekti.

Bu durumda yapılması gereken işlem sırası şu olacaktır;

 1. Tekrar tinyumbrella açılır,
 2. Cihaz bağlanır ve “Save SHSH” butonu ile shsh kaydı tekrardan alınma işlemi yapılır.
 3. İşlemin sonlarına doğru tekrar adres satırına http://gs.apple.com yazdığımızda cydia sunucusuna ait sayfanın gelmiş olması gerekir.

Yine gelmemişse o zaman tinyumbrella kapatılır,

 1. Tekrar cihazınız bağlıyken açılır programı kapatmadan wordpad uygulamasına sağ tıklayarak yönetici olarak çalıştır denir.
 2. Wordpad menüsünden dosya açma seçeneği ile hosts dosyanızın dizinine ulaşılır ve dosya açılır.
 3. İçindeki her şey silinir ve sadece 74.208.10.249 gs.apple.com yazılıp kaydedilir.
 4. Tekrar internet tarayıcınızla http://gs.apple.com yazılarak cydia sunucusuna bağlandığı görüldüğünde sürüm düşürme işlemine başlanabilir.

İnternet tarayıcınıza yazdığınız apple sunucusuna ait adresin karşılığı cydia sunucusuna sizi yönlendiriyor olmasıdır. Aksi halde tüm sürüm düşürme vb. işlemleriniz başarısız sonuçlanacaktır. Bu önemli ayrıntıyı farketmeyen kullanıcılar çok fazla emek harcadıkları gibi sinirlerinin de yıpranması bu temele dayanmaktadır diyerek konuya böylelikle dikkat çekmiş olalım.

SHSH Kayıt Sorgulama ve Alma Video Anlatımı

153 Comments

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir