TrustRank Nedir? En Önemlisi Ne Değildir?

Geçtiğimiz günlerde Joomla Site dizini ile akalı olan siteme bir genç arkadaşımızın talip olması ve sonrasında güncel gerçek Pagerank değerinin 4 olmasına rağmen arkadaşımızın “Ama siteniz kasılarak bu PageRank‘i almış, gerçek değeri (trustrank) 03.57685″ gibi bir şeyler söylemesi sonucunda bu yazıyı kaleme alma fırsatını bulmuş oldum. Yazılarımı ve Joomla ile ilgili geçmişimi bilen arkadaşların bileceği üzere Joomla SEO konusunda tamamen tecrübeye dayalı amatör bir bilgiye sahip olmakla beraber öğrendiklerimi ve bildiklerimi blogumuzdan paylaşmaktayım. Bu nedenle Profesyonel SEO’culardan işin aslını öğrenmek için bilindik SEO arama kelimesinden ulaştığım bir sitede ki daima ilk sıralarda yer alır…

TrustRank’in ne olduğu konusunda bir araştırma yapmak istedim. Çünkü konuyu yazmama vesile olan arkadaşımızın kullandığı kelime ve üsluptan TrustRank’in kendisine Mutlak Doğru, Google PageRank’in ise izafi bir kavram olarak geldiğini gördüm. Ben de bu algının nedenini araştırmak adına Profesyonel SEO‘culardan TrustRank‘i bir okuyayım dedim ki bu algıda onların bir katkısı var mı yok mu?

TrustRank Nedir?

Böyle bir girişten sonra Profesyonel SEO‘cu arkadaşlarımızdan TrustRank arama kelimesinde en üstlerde olan bir siteye, tabiri caiz ise daldım. Baktığımda temel anlamda çıkış noktası “PR değeri düşük olan veya hiç değeri olmayan sitelerin arama sonuçlarında PR değeri çok iyi sitelerin üzerinde çıkıyor oluşu” Evet bu genelde profesyonel anlamda SEO ile ilgilenen insanların çok kafa patlattıkları bir konudur. Bu durumdan yola çıkıldığında “Pagerank’in SEO üzerinde bir etkisi olmadığı sonucuna varılarak” aslında niyet olarak doğru, ifade olarak yanlış bir cümleyi okuduğumu farkettim. Zaten Pagerank bir sonuç, SEO ise bir süreç ise sonucun süreci etkilemesi biraz garip olurdu yahut benim zayıf algımın bana bir oyunuydu bu..!

Neyse, güvendiğim kaynaklardan ve benim de sıklıkla istifade ettiğim bir site olduğundan okumaya devam ettim. “Peki Google’ın yaptığı sıralamanın algoritmik olarak bir değer karşılığı yok mudur ? Bu değer Trustrank’tır.” Şimdi bu tanımlamayı okuyanın genç ve bu konulara yeni sayılacak bir süreçte dahil olmuş birisinin bakarak; “Mutlak Doğru”yu çıkarıyor oluşu o kişinin yetersizliğinden değil ifadenin kesinliğinden kaynaklı olduğunu, çünkü adı geçen sitenin boş bir site değil SEO konusunda uzman bir site olmasından “Bunlardan daha iyi mi bileceğim” modunda gerçekleştiği açıktır.

İfadeye göre Google her siteye bir Pagerank verir ama sonradan verilen bu değerlerin tekrar değerlendirilerek sonuçlardaki asıl sıralamasını belirleyen farklı bir algoritmanın yani TrustRank’in devreye girdiğini anlıyoruz. Yani sayfa değerinin gerçek değeri… gibi bir ifade ortaya çıkıyor. Buna göre Google PageRank karşısında yazan değer gerçek doğru değil TrustRank gerçek doğru… Zaten ismi de buradan geliyor ve bu isimi koyan ilk kimse “Koç ile Hakiki Koç” modunda cereyan ettiği açık. Yazının devamı “Ancak şu ana kadar hiç kimse tarafından bilinememiş ve hesaplanamamıştır.” cümlesi ile sonuçlanıyor ki aslında konunun özü olan cümle de tam olarak bu. Fakat devamında “XXX Sitesi, özel algoritması ile, site dışı yüzlerce kritere göre bir değer oluşturarak bu sonucu ekrana getirmektedir. Bu sayede sitelerin Google sırasıyla eş değerli Trustrank puanlarını öğrenebilirsiniz.” cümlesi ile bugüne kadar bulunamamışın bulunmuşunun bu site olduğunu anlıyoruz ve bir TrustRank Checker site adresi veriliyor. (her ne kadar niyet o değilse de bu anlam çıkıyor sonucu da bunu böyle anlayanların söyledikleri…)

Böylelikle “Mutlak Doğru” ortaya çıktığı gibi bu doğrunun ulaşılabileceği adreste verilmiş oluyor. İşte bunu okuyan genç arkadaşımız Google’ın PageRank 4 verdiği siteye filan kişinin TrustRank Checker’i 3.67585 gibi bir rakam vermesi sonucu benim sitem gözden düşüyor. 🙂 Yo, hayır, nefis yaptığım ve gururumun incildiğinden değil “bu kafaya neyin sebep olduğunu” araştırmak için giriştim, baştan da söylemiştim.

Buraya kadar okuyan arkadaşlarımız bir bakıma TrustRank’in ne olmadığını gördüğünü ama ne olduğunu görmediğini düşünerek biraz da “cüret göstererek” kısaca ifade etmek istiyorum;

TrustRank Nedir?

Google Pagerank değerlerine bakılarak örneğin: “Düşük veya hiç PR almamış bir sitenin arama sonuçlarında yüksek PR!lı sitelerin de üzerine çıkması” mantığı ile yaklaşılarak; “O zaman Google PR değeri atanmış siteleri tekrar kendi içlerinde belli bir algoritma dahilinde değerlendirmeye tabi tutarak -İtimat Edilir Sayfa Değeri- vermektedir” bunun doğal sonucu da arama sonuçlarına yansıyarak ilgili sorunun yanıtına bize ulaştırır.

Evet bir VARSAYIM olarak görüldüğünde çok güzel ve mantıklı bir bilgi ve istifade edilebilecek, buna göre stratejiler geliştirebileceğimiz bir fikir, TrustRank nedir?i de güzel açıklayan bir aforizma gibi. Ama hepsi bu, bu bir VARSAYIM.

Ama gelin görün ki bir VARSAYIM ortada apaçık duran bir PageRank gerçeğini silip atabiliyor ve Pagerank’i 4 olan bir site ki Google’ın atadığı bir değer… Başka birilerinin geliştirdiği bir TrustRank algoritmasına kurban edilebiliyor. Bunu bu şekilde söyleyebilmek için Google’ın algoritmasına vakıf olmak gerekir ki bu durumda ilgililer de birer Google olabilirdi. Sonuç olarak;

TrustRank Ne Değildir?

TrustRank, kafası gerçek anlamda çalışan, uzun senelerin verdiği tecrübelere dayalı olarak SEO’ya vakıf insanların “Google’ı anlamak hedefli” çalışmasının getirdiği deneyimle beraber geliştirdikleri bir karşı algoritmadır. Bu algoritma dahilinde “site dışı yüzlerce kritere göre bir değer oluşturarak” üretilmiş bir çalışmadır. Bu bakımdan “Gelecek Pagerank Değeri” ne kadar doğru ise “TrustRank” hadisesi de o kadar doğrudur. SEO ile ilgilenen insanların gözönünde bulunduracağı materyallerden de bir tanesidir ama Google Pagerank kadar doğru değildir

Yani sizler bu bilgiyi aklınızın bir kenarında tutarak sitelere yaklaşabilir, onları bu şekilde değerlendirmeyi tercih edersiniz, doğrudur veya yanlıştır… Ancak kalkıp bir sitenin gerçek Pagerank’i bir kenarda dururken salt ve kesin bilgi gibi itibar edilecek bir ölçü değildir.

Umarım farklı olma adına yazılmayarak farklı olan bir yazı ortaya koyup TrustRank hadisesine yine farklı bir açıdan bakmayı ve kavramları yerine oturtmayı becerebilmişizdir. Kavram deyince aklıma çok beğendiğim bir yazar olan Stanislaw Lec isimli düşünürün bir aforizması ile veda etmek istiyorum, her ne kadar konumuz ile alakası yoksa da;

“Öyle büyük boş kavramlar vardır ki, içinde tüm bir ulusu tutsak edebilirsin.”

7 Comments

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir