Uygulama içi satın alma işlemlerini kapatmak

iPhone ve iPad gibi aletleri çocukların eline verdiğin zaman çılgınca hareket edebiliyorlar. Özellikle oyun oynarken kredi kartı tanımlanmış Apple ID‘lerimizle satın alma işlemleri de gerçekleştirebiliyorlar ki, bunu fark ettiğimizde iş işten geçmiş oluyor.

Daha sonra kredi kartı ekstresine yansıyan ciddi rakamlarla karşılaştığımızda çocuklara da kızamıyoruz tabii. Bu durumda yapılması gereken “in-app purchase” adı verilen uygulama içi satın alımları kapatmak. Bilmeyenler için in-app purchase nedir, kısaca bir hatırlayalım.

In-App purchase nedir?
Uygulama içi geliştirme satın alım işlemlerine in-app purchase denir. Örneğin oynadığınız bir oyunda altın, para veya puan satın almak istediğiniz zaman size belirli bir fiyat karşılığında bu geliştirmeler verilir. 5 $’a 100 altın almak gibi bir şey. Esasında güzel bir geliştirme, faydalı bir özellik; ancak çocuklar ne yazık ki sık sık yanlışlıkla bunları satın alabiliyorlar. In-App purchase özelliği nasıl kapatılır?
Çoğu Apple ürünü kullanıcısının nasıl yapacağını bilmediği In-App purchase özelliği, aslında kolay bir şekilde devre dışı bırakılabilir. Şimdi gelin hep beraber, adım adım ilerleyerek in-app purchase’i kapatalım.

uygulama-ici-satin-alma

1- Ayarlar > Genel > Sınırlamalar bölümüne gelelim. Varsayılan olarak sınırlamalar özelliği kapalıdır, “Sınırlamaları etkinleştir” butonuna basarak aktif hale getirelim.
2- Bu aşamada 4 haneli bir parola girmeniz istenilecek. Parolayı ayarladıktan sonra sınırlamaları aktifleştirmiş oluyoruz.
3- Aşağıya doğru indiğimiz zaman “İzin Verilen İçerik:” şeklinde bir başlık göreceğiz. Başlığın altında ise “Uygulama içi alım” butonu ve yanında da bir açma-kapama butonu olacak. Açık olan butonun üzerine basarak kapalı hale getirelim. İşlem tamam, artık isteseniz bile uygulama için satın alma işlemi gerçekleştiremezsiniz.
Bu sayede çocukların siz farkına varmadan uygulama içi ürün satın almasının önüne geçebilirsiniz. Özellikle kredi kartı Apple kimliğinde tanımlı olan kullanıcılar güzel bir önlem.

Ancak kişisel olarak uygulama içi satın alma işlemleri yapıyor ve bu özelliğin açık olmasına ihtiyaç duyuyorsanız, yine Sınırlamalar başlığı altındaki “Parola Gereksin” kısmına girebilir ve 15 dakika olan seçeneği Hemen olarak değiştirebilirsiniz. Bu sayede her ürün satın almak istediğinizde belirlemiş olduğunuz parolayı girmeniz istenecektir.

One Comment

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir