Wamp Server Ioncube Sorunu

ioncube-logoJoomla’nız ile yerel sunucuda siteleriniz ile çalışırken bazı eklentilerin özel şifreleme metodu olan “Ioncube” şifrelenmiş olduklarından bu tip eklentileri yerel sunucuda çalıştıramıyorsunuz. Böylece gerçek sunucuya projenizi taşımadan önce yerelde bunu deneme imkanınız da olmuyor.

Her ne kadar wampserver kurulumda standart olarak “Ioncube” yüklenmese de bunu bir kaç adımda sunucunuza yükleyerek artık ioncube’li eklentileri de çalıştırabileceksiniz. Tabi öncelikle Ioncube Loader‘ı linke tıklayarak indirelim ve zipten çıkararak wampserver nerede kuruluysa o dizine atalım. Örneğin benim bilgisayarımda “D:\wamp\” dizininde olduğundan ben wamp dizini içine bir tane “ioncube” isimli klasör açıyorum ve zipte çıkanları bu klasörün içine atıyorum.

O zaman ioncube loader dizinim şu şekide olmuş oluyor; “D:\wamp\ioncube” Ardından sunucumuzun php.ini dosyasın bir düzenleme yapmamız gerekecek, yani sunucu ayar dosyamıza bu sunucuda ioncube’nin yüklü olduğunu dizin yolunu da eklemek suretiyle göstermemiz gerekiyor. Php.ini dosyasının en altına “zend_extension_ts = “D:\wamp\ioncube\ioncube_loader_win_5.2.dll” ekliyorum. Tabi bunu eklerken wampserver sunucunuzun php sürümüne dikkat etmelisiniz. Benim wampserver sunucumun php sürümü 5.0 ve üzeri olduğundan “.dll” lerden buna uygun olanı yani yukarıda olduğu gibi “ioncube_loader_win_5.2.dll” yazdım siz kendi sürümünüze uygun “DLL” dosyasını yazacaksınız. Ardından “;” noktalı virgül’ün ilgili fonksiyonları deaktif ettiğini biliyoruz, işte php.ini dosyamızın içinde bazı fonksiyonları kapatmamız gerekecek.

Aşağıdaki fonksiyonları bulup hemen önlerinde “;” yoksa ekleyerek bu fonksiyonları geçersiz kılalım.

;extension=php_apc.dll ;extension=php_apd.dll ;extension=php_bz2.dll ;extension=php_bz2_filter.dll ;extension=php_classkit.dll ;extension=php_cpdf.dll ;extension=php_crack.dll ;extension=php_curl.dll ;extension=php_docblock.dll ;extension=php_fdf.dll ;extension=php_fileinfo.dll

Şimdi ioncube gerektiren bir eklentiyi yükleyip deneyebiliriz. Çalıştığını görmek sizi mutlu edecektir 🙂

4 Comments

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir