WampServer Veritabanı Nasıl Oluşturulur

Wampserver veritabanı oluşturmaWampServer ve bu sunucuyu kullanarak bilgisayarımızda yerel bir sunucunun nasıl oluşturulacağına dair bu sayfadaki anlatımımızdan sonra şimdi de “veritabanı nasıl oluşturulur?” sorusuna yanıt vermeye çalışacağım. Özellikle Joomla! kurulumu için WampServer’da mutlak suretle bir veritabanı oluşturmamız gerektiği gibi aynı zamanda kişisel script geliştirme işlemlerinde de veritabanına ihtiyaç duyacağımız fonksiyonlar için bu anlatım hayli önem arzetmekte. Dilerseniz sözü fazla uzatmadan bu işlemin nasıl yapılacağına geçelim, wampserver programını çalışrırarak sunucuyu hazır hale getirelim ve taskbarda yer alan wampserver simgesine tıklayalım.

phpMyAdmin

phpMyAdmin menü öğesine tıklayarak veritabanımıza ait sayfamıza ulaşalım;

phpmyadmin

“MySQL Localhost” kısmında yer alan “Yeni veritabanı oluştur” bölümünde yer alan kutucuğa oluşturmak istediğimiz veritabanı için bir isim yazacağız. İsmi belirledikten ve yazdıktan sonra tek yapmamız gereken “Oluştur” butonuna basmak.

phpmyadmin

Ana pencerede “Veritabanı joomla16 oluşturuldu” yazdığını gördükten sonra sol kısımda da belirlediğimiz isimle veritabanımızın eklendiğini görebiliriz. Yerel sunucu üzerinde olduğumuz için ayrıca bir parolaya ihtiyacımız olmadığı gibi standart olarak veritabanı bilgilerimiz de şu şekilde olmuş olacak;

Veritabanı Sunucusu: localhost

Veritabanı Adı: joomla16

Veritabanı Kullanıcı Adı: root (bu isim wampserver kurulumunda standart olarak belirlenen veritabanı kullanıcı adıdır)

Veritabanı Şifresi: yok (wampserver kurulumunda standart olarak veritabanı kullanıcısı şifresizdir.)

Böylelikle veritabanı ihtiyacı gerektiren durumlarda WampServer’da bu şekilde dilediğimiz kadar veritabanı oluşturabilir bu veritabanı bilgileri ile Joomla! vb. kurulumu yapabiliriz. İlerleyen günlerde wampServer ile ilgili farklı anlatımları da sizlerle paylaşacağız.

4 Comments

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir