Windows 8 Bootable USB Flash Disk Hazırlama

Microsoft, geçtiğimiz günlerde yeni işletim sistemi Windows 8’i gelişticilerin ve windows 8 hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için deneme sürümünü yayınlamıştı. Bu yazımızda sizlerle Windows 8’i USB flash’larınıza otomatik olarak çalışabilir hali ile nasıl yükleyeceğinizi ve bilgisayarınıza usb flash’tan nasıl windows 8 yükleyebileceğinizi anlatmaya çalışacağız. Yazımızın devamındaki resimli anlatımı takip ederek bu işlemin adım adım nasıl yapılabileceğini görebilirsiniz. Şu ana kadar kullanıcıların büyük beğenisini toplayan windows 8’i sizlerde test edebilir özellikle yenilenen arayüzü ile yeni windows’un nasıl göründüğünü de inceleme fırsatı bulabileceksiniz.

Windows 8

Windows 8’i USB flash disklerinize kurabilmeniz için flashdisk boyutunun 8GB olması öneriliyor ki 4GB’tan fazla bir veri alanına ihtiyacınız olacağını bu anlatımdakileri uyguladığımızda görmüş olduk. Şimdi flash diskimizin hazır olduğunu varsayarak windows 8 USB Bootable Flash Disk hazırlama anlatımımıza geçebiliriz.

Birinci Adım: İlk olarak bize lazım olan malzeme USB Bootable Flash Disk hazırlamakta kullanacağımız Microsoft aracı olacak. Microsoft’s Windows 7 USB/DVD Download Tool bağlantısından bu programı bilgisayarımıza indiriyoruz. Hemen ardından da aşağıdaki bağlantılardan Windows 8 iSO dosyasını bilgisayarımızın sistemine uygun olarak (64/32 bit) indiriyoruz.

Windows 8 USB Flash Disk Kurulumu

İkinci Adım: Elimizde yukarıdaki resimde de görüleceği iki iki dosyamız oldu. “Windows7-USB-DVD-tool.exe” isimli programı bilgisayarımıza yükleyelim.

Windows 8 USB Flash Disk Kurulumu

Üçüncü Adım: USB aracı bilgisayarımıza yüklendikten sonra programı çalışırıyoruz.

Windows 8 USB Flash Disk Kurulumu

Dördüncü Adım: “Browse” butonuna tıklayarak az önce indirmiş olduğumuz Windows 8’e ait iSO dosyasını programa gösteriyor ve “Next” butonu ile devam ediyoruz.

Windows 8 USB Flash Disk Kurulumu

Beşinci Adım: Bu adımda istersek iSO dosyasını direk olarak bir DVD’ye yazabilmekle beraber USB flash diskimize yazdırabileceğimizi görüyoruz. Tabi bizim işimiz “USB device” ile olacağından bu butona tıklıyoruz.

Windows 8 USB Flash Disk Kurulumu

Altıncı Adım: Şimdi de bilgisayarımıza bağladığımız USB flash diskimizi programın görmüş olmasına dikkat ediyoruz ve “Begin copy” butonu ile windows 8’in USB diskimize açılmasını sağlayacağız.

Windows 8 USB Flash Disk Kurulumu

Yedinci Adım: Artık her şey tamam, ekrandaki işlem %100’e geldiğinde USB flash diskimiz windows 8 bootable olarak hazır durumda olacak.

Windows 8 USB Flash Disk Kurulumu

Artık bilgisayarımızı yeniden başlatarak ve Bios’tan USB desteğinin açık ve birincil olarak seçildiğine disk yönetiminden bakıp ayarlı değilse ayarlayıp yeniden başlatarak Windows 8 kurulumuna başlayabiliriz.

One Comment

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir