Wix.com ile bedava website nasıl kurulur?

Tanıştığım birçok kişinin ilgisini çeken bir şeydir site kurmak. “Nasıl oluyor bu işler?” şeklinde başlayan soruların ardını biraz detay alır ve son olarak nasıl para kazanılacağına gelir sıra. 🙂 Bu yazımızda bedava web sitesi kurmanıza yardımcı olan, üstelik hiçbir kodlama bilgisi gerektirmeyen Wix.com’u ele alacağız ve nasıl web sitesi kuracağınızı anlatacağız.

Adım adım anlatacağımız site kurulumunu ekran görüntülerini de alarak gerçekleştirmek istedik. Aslında bunlara hiç gerek bile yok. Eğer site kurmak felan istiyorsanız direk tr.wix.com üzerinden girişimlere başlayabilirsiniz. Adımlar çok kolay. Yani çok fazla da yardım gerektiren birşey yok. Ama yine de nasıl oluyor görmek isteyenler veya herhangi bir adımda takılanlar için biz yazımızda adım adım resimli bir şekilde detaylandırıyoruz.

1. Öncelikle Türkçe desteğin sunulduğu tr.wix.com adresine giriyoruz.

wix1
Burada dil seçeneği değiştirebilir, Türkçe’den farklı diller de seçilebilir.

2. “Hemen Başlayın” butonundan açılan küçük sayfada gerekli bilgiler girilir ve “Başla”nır

wix2
İstenen bilgiler çok basit. İlk kez başvuruyorsanız; “Yeni kullanıcıyım” seçeneğini seçebilir, zaten kullanıcıysanız mevcut kullanıcıyım seçeneğiyle giriş yapabilirsiniz. Biz ilk kez kayıt olacağımız için ilkini seçtik. Eposta ve şifrenizi girerek kaydınız çabucak yapabilirsiniz. Doğrulama için bilgileri iki kez girmeniz istenecektir. Dilerseniz facebook veya Google+ üzerinden de hızlı kayıt yapabilirsiniz.

3. Kategoriler arasından siteniz için uygun olanı seçin

wix3
Siteniz ana kategori ve alt kategoride hangi seçeneğe uyuyorsa seçerek “GİT” deyin.

4. Sitenize ait olmasını istediğiniz görünümü yani şablonu seçin

wix4
Gelen ekranda birbirinden farlı onlarca tasarım arasından siteniz için uygun olanı seçip ister “Görüntüle” deyin, düzenlemek istiyorsanız da “düzenle” diyerek bir sonraki adıma geçebilirsiniz. Düzenleme ekranında da kod bilgisi gerektirmeden siteniz görünümünde değişikliğe gidebilir, sadece size özgü bir tasarım gerçekleştirebilirsiniz. Wix sizler için, siteniz hangi kategoriye aitse onunla alakalı tasarımları karşınıza çıkarıyor. Dilerseniz hemen birini seçip ilerleyebilirsiniz.

5. Düzenleme ekranından keyfinize göre düzenlemeleri yapın ve “YAYIMLA”yın

wix5
Sitenizin ismini girmeniz isteniyor. Buraya gireceğiniz isimdeki sitenize nasıl ulaşacağınız ise hemen aşağıda gösteriliyor. http://(İlk başta üye olduğunuz mail adresinizin ismi).wix.com/(Şimdiki yazdığınız) şeklinde beliriyor. Mesela deneme@gmail.com mail adresiyle kaydolduysanız ve sitenizi oluştururken “yeni site” demişseniz, sitenizin adresi; http://deneme.wix.com/yeni-site şeklinde uzantılandırılıyor. Aslında bakarsanız ben olsam yapacağım işe uygun bir mail adresi alarak çok daha güzel bir site ismi oluşturmaya çalışırdım. Tabiki bu sizin tercihiniz olacak. 😉

6. Yayımlama aşaması

wix6
“Hemen kaydet” dedikten sonra sizi tebrik ediyor. Sonrasında henüz yayınlanmadığını ama bir kayıt yapıldığı vurgulanıyor. Artık sağ üst kısımdan “Yayımla” dediğinizde sitenizi yayımlama üzere olduğunuz vurgulanıyor. Buradaki vurgu sayfasında da “arama motorları” ve “mobil görünüm” ayar imkanı sağlanmış. Zaten aktif olarak geliyorlar. Bunlardan ilkini arama motorlarını pasif ederseniz siteniz google gibi arama motorlarınca görünmeyecek ve ziyaretçi edinmeniz bir hayli zor olacaktır. Mobil görünüm kısmı da sitenize cep telefonu veya tabletinizden girdiğinizde mobil bir tasarımla karşılayacak olması. Dolayısıyla bunun da aktif olması gelen ziyaretçilerin daha kullanışlı bir site ile karşılaşmalarına imkan sağlıyor.

Artık Son onayı da vererek sitenizi “Yayımla”mış oldunuz. Burada bir uyarı veriyor. “Yükseltme” uyarısı. Bu şekilde siteniz direk yayına girdi. Hatta bu uyarının hemen altında da sitenizin adresini görebileceksiniz.(http://deneme.wix.com/yeni-site) Ancak girip baktığınızda wix.com’un reklamını göreceksiniz. Sağ üstte açılır menü şeklinde çok fazla da rahatsızlık vermeyen “wix sitesi kurun” şeklindeki reklam, bir de tarayıcının alt köşesindeki yatay reklam. İşte bundan kurtulmak isterseniz ücretli bir şekilde sitenizi yükseltip, reklamlardan kurtulabilir ve dilediğiniz gibi oynama yapabileceğiniz, tasarımları tamamen sizin elinizde olan bir site sahibi olabileceksiniz.

7. Artık siteniz yayında!

wix7
İşte hepsi bu kadar. Resimde sitemizin yayınlanmış halini görebilirsiniz. Wix reklamlarını da ok işaretleriyle gösterdik. Yükselt seçeneğiyle dilerseniz bu reklamlardan kurtulabilirsiniz.

Deetaylı bilgi ve bedava site kurulumu için hemen tr.wix.com‘a giriş yapıp hemen kuruluma başlayabilirsiniz.

5 Comments

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir