YouTube 4K (2160p) çözünürlük seçeneğini sunmaya başladı

4K çözünürlük hakkında daha önce kısa bilgiler vermiştik. Yeni ve çok daha kaliteli görüntü performansı sunan 4K‘ya ilk geçen video sitesi YouTube oldu. En yüksek çözünürlük olarak Full HD (1080p) sunan video sitesi şimdi yeni bir seçenekle kullanıcılarına daha kaliteli video izleme imkanı sunuyor.

Görüntü teknolojisinde kalite her geçen gün artıyor. HD kalite standardı artık TV‘leri geçtik cep telefonlarında bile var. Ancak yayın kaliteleri halen eski standartlarda. Türkiye için bildiğim en kaliteli yayın HD. Görüntülemede sıkıntı yok fakat buna uygun yayın yok yani. 4K çok yeni bir teknoloji ve 3840 x 2160 çözünürlük sunuyor. Bu şekilde olunca da henüz sadece internetten indirebileceğiniz bazı kaynaklarla izleyebilme imkanı bulabilirsiniz. Bu kaynaklar da mkv ve mp4 uzantısına sahip. Blu-ray disklerde en fazla Full HD kaliteye rastlıyoruz ve sanıyorum yakın zamanda 4K için ufak tefek atılımlar başlayacaktır.

YouTube 4k

Hatta geçtiğimiz IFA2013‘te tanıtımı yapılan Acer Liquid S2 lansmanında 4K video kayıt yapabildiğini duyurmuştu. İlk 4K video kaydı yapan telefon olarak da kayıtlara geçti. Bazı oyun konsolları da bu teknolojiye şimdiden geçiş yaptı. xBox ve PS4 bu teknolojiyi sunan konsollardan. Yani önümüzdeki yıllarda bu teknoloji de birçok cihazda yerini almaya başlayacak ve yaygınlaşacak. 😉

YouTube yüksek kalitede video desteğine 2010 yılında start vermişti ve veri yönetimlerini buna göre yapılandırmıştı. 4K video seçeneğini bir süredir test eden YouTube artık kullanıma sundu. 4096×2160 ya da 3840×2160 çözünürlüğe sahip video eklendiğinde 4K (2160p) seçeneği belirecek.

2 Comments

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir