iOS 5.0.1 Sürümü Pil Sorununu Çözemedi

iOS 5.0.1 Sürümü Pil Sorununu Çözemedi
12 Kasım 2011 tarihinde eklendi, 1.148 kez okundu.

Apple, 12 ekim’de iOS 5.0.1 için ilk beta sürümünü yayınlamış bu güncellemenin 200’den fazla düzeltme içermesiyle de en kapsamlı güncellemelerden birisi olacağını da böylelikle görülmüş oldu. iOS 5 kullanıcılarının özellikle pil ömrü konusundaki şikayetlerin çözümü yönünde güncelleme yapılacağı duyurulan iOS 5.0.1 beta sürümlerinin ardından geçtiğimiz günlerde iOS 5.0.1 final sürümü de yayınlanmıştı. Ancak yayının hemen ardından başlayıp bugüne gelene kadar bir çok kullanıcının halen pil ömrü ile sorunlar yaşadığı dolayısı ile sorunlarını iOS 5.0.1‘in çözmediğini rapor etti. Oysa bir kaç beta sürümünün ardından ulaşılan iOS 5.0.1 final sürümü özellikle de pil sorununu giderdiği yönünde değşiklik raporlarında yer almıştı.

iOS 5.0.1 Pil Sorunu Devam Ediyor

İşin garip yanı da Apple’ın iOS 5.0.1 ile halen devam etmekte olan pil sorunu şikayetlerini adeta kabullenircesine aşağıdaki açıklaması oldu;

“Son iOS güncellemesinde bazı müşterilerimiz muhtelif cihazlarda pil sorununun yaşamaya devam ettiğini bildirilmişlerdir. Bu konuda sorunun kaynağına dair bir çok çalışmamız olduğu gibi şu anda da bu konuda araştırmalarımız devam ediyor.”

O zaman akla “madem iOS 5.0.1 pil sorununu çözemiyordu neden yayınlandı” sorusu geliyor. Bu güncellemenin acele sayılacak bir süre içinde yayınlanmasının tek amacı güvenlik için yapılan düzeltme çalışmalarımıydı? Bu ve benzeri sorular daha da arttırılabileceği gibi bu durum, çok sık güncelleme yaşayan kullanıcıların da hayli canını sıkmakta. Sadece bu nedenle başka markanın akıllı cihazlarını tercih edeceğini söyleyen insanların serzenişleri boşa değil. Bu durumda yakın zamanda yeni bir iOS güncellemesi kapıda gibi görünüyor.

İşin bir diğer yanı ise iPhone 3GS, iPhone 4 cihazlardan tamir ve bakım için gelenleri arasında iOS 5 yüklü olanların pil sorunu yaşadığına şahit olmadım. Kendi cihazımda da herhangi bir sorun yaşamama rağmen bu sorunu yaşayanların belki de sadece iPhone 4S kullanıcıları olduğunu düşünmeme sebep oldu. Özellikle Siri uygulaması başta  olmak üzere daha hızlı işlemci, daha güçlü grafik işlemci, daha güçlü kamera vb. özelliklerin bu tüketime etki eden faktörlerden olduğu fikri bende ağırlık kazanıyor.

Bu konuda sizler ne düşünüyorsunuz? iOS 5.0 ve iOS 5.0.1’de öncekine nazaran çok dikkat çeker şekilde pil sorunu yaşayan var mı? Özellikle jailbreaksiz cihazlarda böyle bir sorunun olduğuna şahit olmasam da…

Kaynak: AllThingsd

Etiketler:

iOS 5.0.1 Sürümü Pil Sorununu Çözemedi Konusuna 9 Yorum Yapıldı
 1. Ozay dedi ki:

  İphone 4s 5.0.1 sonrası sebeke gitti pilde kullanamasamda bitiyor.bin pişman oldum yüklediğime.

 2. elmadoktoru dedi ki:

  Sebeke nasil gitti ariyor bulamiyor mu itunesten tekrar restore etmeyi deneyin. Pil ise tahmin ettigim gibi 4s ler fazlasiyla yasiyor.

 3. Ozay dedi ki:

  Arkadaslar sebeke problemi sim kartanmis.micro sim aldım düzeldi. Bilginize..

 4. elmadoktoru dedi ki:

  Unlock sorunu olmaksızın şebeke sorunu yaşanıyorsa zaten aranacak yer sim kartı olacaktır. Belirttiğiniz için teşekkürler ancak eposta adresinizi yorumunuzda neden yazıyorsunuz. Bu şekilde spam epostalar bolca kutunuza gelecek ve canınızı sıkacaktır, ayrıca gereksiz olacağından yorumunuz düzenlenmiştir. Tekrar teşekkürler.

 5. mevlut dedi ki:

  evet çözememiş gün akşam pil 100 dü. Sabah baktığımda pili bitmiş ve telefon kapanmıştı. Bir sorun dahaaa

 6. mevlut dedi ki:

  Micro simi nerden temin edebiliriz ben geveyle kullanıyorum sorun olur mu?

 7. elmadoktoru dedi ki:

  Mikrosim sadece aktivasyon yapar yani sizin sebeke sorununuzu cozmez biliyorsunuz degil mi

 8. marem dedi ki:

  4.2.1 ipod4g de hiç bir sorunum yoktu merak edip 5.0.1 i yükledim ama yüklemez olaydım . gün ortasında şarj biter oldu önceden kulağımdan kulaklık düşmeden bile 2-3 gün rahat gidiyordu. ayrıca uygulama açmakta zorlanır oldu hatta bazen sıkılıp app açmaktan vazgeçiyorum. kamera moduna hızlı geçiş yapılmış ama normal modda bile açmak için bayağı bekliyorsun. eski versiyonumda bu sorunların hiçbiri ile karşılaşmamıştım 🙁

 9. elmadoktoru dedi ki:

  Yapacak bir sey yok artik ios 5.0.2 cikinca bu sorunlar hallolacaktir o gune kadar sabir

Sayfa başına git