iOS 6’da Gizlilik Ayarları ile Konum Erişimine nasıl izin verilir yada engellenir?

iOS 6’da Gizlilik Ayarları ile Konum Erişimine nasıl izin verilir yada engellenir?
17 Ekim 2012 tarihinde eklendi, 16.379 kez okundu.

iOS 6 ile birlikte gelen detaylı gizlilik ayarları sayesinde hangi AppStore uygulamalarının konum bilgilerinize erişebileceğini yada her hangi bir platformda paylaşabileceğini ayarlayabilirsiniz. Eğer hiçbir uygulamanın konum bilgilerinize erişmesini istemiyorsanız hepsine birden erişimi kapatabilirsiniz. Yada örneğin bir twitter uygulamasının erişimini engellerken, hava durumuyla ilgili bir uygulamanın yada kameranın erişimine izin verebilirsiniz.

iOS 6 'da gizlilik ayarları

Bir uygulamayı ilk defa açtığınız zaman, size konum bilgilerinizi kullanabilip kullanamayacağı ile ilgili bir soru sormak zorunda. Eğer uygulamaya erişim izni vermek istiyorsanız tamama istemiyorsanız izin vermeye tıklayın.

iOS 6 Gizlilik Ayarları Engelleme ve izin verme

Eğer bu ayarları daha sonra değiştirmek istiyorsanız bunu kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Tüm konum hizmetlerinin hepsine izin vermek veya engellemek istiyorsanız bunu nasıl yapacağınıza bakalım:

iOS 6’yı kurduğunuz zaman yada iPhone, iPod touch ve iPad’inizi ilk açtığınız zaman size küresel konum hizmetlerini etkinleştirmek isteyip istemeyeceğiniz soracaktır. Genellikle kullanıcılar etkileştirmek ister. Aksi taktirde harita, navigasyon, hava durumu uygulamaları, yerel saat veya diğer konum bilgilerinden yararlanan servisler kullanılamayacaktır. Erişim iznini verdikten sonra eğer her hangi bir nedenden dolayı tüm erişimleri engellemek istiyorsanız istediğiniz zaman yapabilirsiniz. Şimdi adım adım bunu nasıl yapabileceğinize bakalım:

1. Öncelikle cihazınızdan ayarlara girin.

iOS 6 gizlilik ayarları engelleme veya izin verme

2. Daha sonra gizliliğe tıklayın.

a

3. Konum servislerine tıklayın.

a

4. Daha sonra yukarıdan konum servislerini kapalı konuma getirin.

a

Şimdi ise istediğiniz uygulamaların erişimine izin vermek veya engellemek istiyorsanız bunu nasıl yapabileceğinize bakalım:

Uygulamaların, konum servislerine erişim iznini ayrı ayrı ayarlamak genellikle daha çok tercih edilir. IOS 6 ile birlikte istediğiniz uygulamaların yada servislerin erişim iznini ayarlayabilirsiniz. Şimdi adım adım bunun nasıl yapılacağına bakalım:

1. Ayarlara girin.

2. Gizliliğe tıklayın.

3. Konum servislerine tıklayın.

4. İstediğiniz uygulamaların yada servislerin erişim iznini açık/kapalı şeklinde değiştirerek ayarlayın.

a

Hepsi bu kadar. Daha sonra istediğiniz zaman bu ayarları değiştirebilirsiniz.

Etiketler:

iOS 6’da Gizlilik Ayarları ile Konum Erişimine nasıl izin verilir yada engellenir? Konusuna 6 Yorum Yapıldı
 1. ayşe dedi ki:

  iphone 4s kullanıyorum ama bır sıkıntı yasıyorum facebook aresım atarken telden gayet rahat fotograflarıma gırerek açabılıyorum ama twitter,messageme yada fotoshop programlarına gırdıgımde resımlerımı seçtıgımde bana gızlılık ayarlarından dusenleyın dıyor ama ben yapamıyorum nasıl halledebıırm bunu yardımcı olurmusunuz

 2. olcay dedi ki:

  ayarlar – gizlilik – fotoğraflar’a giriniz .Listelenen uygulamalardan kullandıklarınızı aktif ediniz.
  Kolay gelsin.

 3. o a dedi ki:

  3 numaralı resimde gösterilen gizlilik ayarlarından konum kısmına girmeyin onun yerine foroğraflar kısmına girin. oradan açabilirsiniz.
  [quote name=”ayşe”]iphone 4s kullanıyorum ama bır sıkıntı yasıyorum facebook aresım atarken telden gayet rahat fotograflarıma gırerek açabılıyorum ama twitter,messageme yada fotoshop programlarına gırdıgımde resımlerımı seçtıgımde bana gızlılık ayarlarından dusenleyın dıyor ama ben yapamıyorum nasıl halledebıırm bunu yardımcı olurmusunuz[/quote]

 4. ozge dedi ki:

  konuyla alakasız ama benimde bir sorum olacak. 4s kullanıyorum fotoğraf albümlerimden facebooka direk fotoğraf yolladığımda yükleniyor fotoğraflarımı ayrı ayrı herkes görüyor fakat ios adı altında oluşan albümümü benden başka hiçkimse göremiyor bu neyle ilgili olabilir yardımcı olursanız sevinirim.

 5. Serdar celikiz dedi ki:

  İnstagramda fotoğraf paylaştığım da resimlerim konum seçiyorum ama konumuz gri gözüküyor a ben yaptığımda gri görüyorum. Nasıl yapacağım tesekkurlef

 6. Veysi akan dedi ki:

  Messenger de benimle mesajlaşan birinin adresini nasıl öğrenebilirim karşı tarafın konumu kapalı olmasına rağmen

Sayfa başına git