iPad ve iPhone’lara ekran koruyucu fiziksel klavye

iPad ve iPhone’lara ekran koruyucu fiziksel klavye
22 Nisan 2014 tarihinde eklendi, 881 kez okundu.

Başlıktan nasıl birşey olduğunu anlamak kolay değil. Ancak bu teknolojinin nasıl bir işe yarayacağını da kestiremiyorum doğrusu. Zaten dokunmatik olan cihazlar için eski tip fiziksel klavyeler nasıl etki görür bunu zaman gösterir.

Şimdi şöyle düşünün, iPad’inize bir ekran koruyucu film yerleştiriyorsunuz. Bu film hem şeffaf oluyor hem de dokunmatiğin yanısıra basınçlı bir tuş takımına dönüşebiliyor. Tactus Technology böyle bir şey geliştirmiş ve ilk kez CES’te tanıtılmıştı. Bu tanıtımın ardından 13,5 Milyon dolarlık yatırım alıp arkasına Wistron ortaklığıyla daha güçlü bir şekilde karşımıza çıkmaya hazırlanıyor.

Tactus Technology klavye ekran filmi

Tuş takımına geçildiğinde ekran filmine cihazın arkasındaki sıvı haznesinden sıvı çekiliyor. Şişme sağlanarak fiziksel bir tuş takımı elde edilmiş oluyor. Filmin geliştiricileri, tıbbi cihazlar için micro akışkanlar üzerine bir şirkette çalışan Craig Ciesla ve Micah Yairi. 2008 yılından beridir bu sistem üzerine kafa yoran ikili o dönemler BlackBerry kullanıyor ve tamamen tuşun içerisinden iPhone‘un dokunmatik ekranına geçmekte güçlük çekiyorlar. Böyle bir fikrin ardına da çalışmalarını başlatıyorlar.

Yıl sonuna doğru satışa sunulması planlanan aparatın fiyatı da 80-100 dolar aralığında olması bekleniyor. Hatta Android için de geliştirilecek cihaz tek yapıda gelip Gorilla Glass ekranlara rakip olmak istedikleri de söyleniyor. Cihazın videosunu YouTube‘dan aratıp izleyebilirsiniz. 😉

Etiketler:

iPad ve iPhone’lara ekran koruyucu fiziksel klavye Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. bilal dedi ki:

    kimse bunu kullanmaz bir de milyonlarca dolar yatırım yapmışlar. adam tuşlardan ekranı bile göremez doğru düzgün ne kadar şeffaf da yapılsa kalite düşer mutlaka. tuşlu isteyen 3310 kullansın 🙂 artık dokunmatikler çok hassas ve alışmak hiç de zor değil. sonuçta dandik çin malı dokunmatikler kullanmıyorlar iphone’da. en son onlarda kaldı dokunmatik ekranda sıkıntı çıkma olayı 🙂 zaten iphone’u beğenip alan adam bunu takmaz ekrana. diğer marka telefonlar için de durum çok farklı olmaz bence.

Sayfa başına git