Sitenize İframe Flash Player Ekleyerek Radyo Yayını Yapın

Sitenize İframe Flash Player Ekleyerek Radyo Yayını Yapın
13 Haziran 2011 tarihinde eklendi, 2.537 kez okundu.

Joomla kullanıcıları için daha önce uyarlamış olduğum Aquamp Player ile sitenizden radyo yayını ve müzik listesi oluşturmak sureti ile müzik yayını yapabileceğiniz uygulamayı paylaşmıştım. Bilindiği gibi Aquamp Player sadece IE (internet explorer) üzerinde çalışabildiğinden de pek tercih edilmiyordu. Bir joomla kullanıcısı arkadaşımızın da talebi ile aynı metodda çalışan ancak oynatıcısı flash player olan iframe şeklindeki bu oynatıcımız firefoxta da sorunsuzca çalışabilmektedir. Yazımızın devamındaki bağlantıdan indirebileceğiniz iframe flash player ile sitenizden sorunsuzca radyo yayını yapabileceksiniz. Joomla kullanıcısı olmayan ancak yine de bu metod ile radyo yayını yapmak isteyen kullanıcılar da bu uygulamadan faydalanabilirler.

Joomla iFrame Flash Player ile Radyo Yayını

Yukarıdaki resimde de görebileceğiniz aynı zamanda www.mehmetyazici.org sitesi üzerinden de canlı test edebileceğiniz demo bir süre aktif olacaktır. Nasıl göründüğü ve çalıştığı noktasında bilgi almak isteyenler ilgili bağlantıdan görebilirler.

İsterseniz lafı daha fazla uzatmadan bu şekilde sitenizden nasıl radyo yayını yapabileceğinizi anlatmaya başlayalım;

 • Yazımızın sonundaki bağlantıdan Joomla iFrame Flash Player dosyasını indiriyoruz.
 • Radyo.zip isimli dosyayı zipten çıkarıyoruz ve içinden bir tane “radyo_dosya” isimli klasör ile iki tane de “radyo.htm” ve “radyo_kodu.htm” isimli dosyalar çıkacak.
 •  “radyo_kodu.htm” isimli dosyayı not defterinde açıyoruz, bu dosya içinde “http://www.mehmetyazici.org/” şeklinde üç ayrı site bağlantısını kendi bağlantınız ile değiştireceksiniz. Ardından da iki ayrı yerde göreceğiniz “http://www.ozelfm.net:8014” şeklinde yer alan radyo bağlantısını sizler kendi radyo adresiniz ile değiştirip kaydedeceksiniz.
 • Düzenlemelerin ardından iki dosya ve bir klasörümüzü joomlanın ana dizinine yani index.php neredeyse oraya ftp ile göndereceğiz.
 • Son olarak “.htaccess” isimli dosyayı açıp bu dosyanın üst satırına aşağıdaki kodu site adresinizi kendinize göre düzenleyerek ekleyeceksiniz;
RewriteRule ^/?$ http://www.mehmetyazici.org/radyo.htm [R=301,L]

Hepsi bu, böylelikle sitre adresinizi yazanlar joomla sitenizde demomuzda olduğu gibi yayınladığınız radyoyu dinleyebilecekler. Joomla kullanıcılarının dışında farklı bir scriptte bu uygulamayı kullanacaklarsa bu durumda “radyo.htm” isimli dosyayı not defteri ile açıp içinde yer alan “index.php” ifadesini kendi scriplerinin index sayfasına göre düzenleyecekler. Örneğin sizin index sayfanız “index.html” ise buraya da “index.html” yazacak ve .htaccess dosyasında da bu şekilde düzenlemeyi yapıp aynı radyo yayını başka scriptler üzerinde de yapabilecekler.

Soru ve sorunlarınızı gerek bu yazıya yorum olarak gerekse de forumdan belirttiğinizde elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağız. Güle güle kullanın.,

Joomla iFrame Flash Player ile Radyo Yayını
indir:

Etiketler:

Sitenize İframe Flash Player Ekleyerek Radyo Yayını Yapın Konusuna 20 Yorum Yapıldı
 1. Bilal Uygun dedi ki:

  Emeğinize sağlık kardeşim lakin direkt site ana sayfa larak açlmasnı nasıl sağlayacağız nuda ekleseniz??

 2. elmadoktoru dedi ki:

  Ana sayfa derken nasil anlayamadim ayrinti verirmisiniz

 3. Bilal Uygun dedi ki:

  yani normal açılış anasayfada üstde flashplayer çıkmıyor sizin tarifinizi aynen uyguladım kurulum tamam http://www.siteadı.com anasayfada üste iframe yok ançak http://www.sideadı.com/radyo.htm olarak üste iframe flashplayer gözüküyor yani direkt aquamp playerdeki gibi http://www.siteadı.com olunca üste nasıl bu playeri sabitleyebiliriz.? ilgi ve emeğiniz için teşekkür ederim (örnek sitem iremfm.com)

 4. elmadoktoru dedi ki:

  O zaman sizin sunucunuz htaccess dosyasını desteklemiyor windows sunucu olabilir, çünkü yukarıda ana index ile beraber iframe de müzik çalar ekli olarak çıkmalı.

 5. bilal hoca dedi ki:

  şimdi sevgili kardeşim ben aquamp playeri kurdum şöyle komik bir durum hasıl oldu player explorerde çalışıyor firefoxda yarı gözüküyor ve ses yok:-)ilginç bir durum sizinle paylaşmak istedim 🙂 bakınız ….

 6. elmadoktoru dedi ki:

  Dediğiniz hataları ben ve bir çok kişi almadığı için bilemeyeceğim demosunu da bir kaç ay ilgili sitede tuttum her tarayıcı ile bakıp denenmişti. Yeniden kurar buradan linki paylaşabilirim yapabileceğim sadece bu hatanın kaynağını bilemiyorum

 7. elmadoktoru dedi ki:

  http://www.mehmetyazici.org buyrun bakabilirsiniz joomla kurup radyoyu anlatımdaki gibi etkin ettim

 8. tolgayılmaz dedi ki:

  burda radyo değilde sunucuda bulunan mp3 leri çaldıramazmıyız

 9. elmadoktoru dedi ki:

  Yapılabilir, dosyalar içinde düzenlenmesi gereken alanlardan bu işlemi yaparsınız. Radyo adresi kısmına mp3’e ait yolu yazın. Her mp3 için ayrı satır düzenlenmesi yapılması gerekiyor

 10. rasim kemal akkaya dedi ki:

  merhaba mahmut arkadaşım ben her dediğini yaptım ama acayip birşey cıktı ortaya bana ulaşabilirmisin acilen rasimkemalakkaya@hotmail.com

 11. elmadoktoru dedi ki:

  Siz hatanın ne olduğunu yazın yardımcı olmaya çalışayım

 12. hamza bas dedi ki:

  Çok yararlı bir makale teşekkürler…

 13. elmadoktoru dedi ki:

  Ne mutlu size beğendirebildiysek ama içeriğe link kasarak değil içerikteki bilgiden faydalanın diye yazıyoruz…

 14. serhat kaya dedi ki:

  ben player kurdum ama çalmak istedğim sarkıları nasıl yapacam yardım eder mısınız player kodum bu;

  mp3 player

 15. elmadoktoru dedi ki:

  Radyo adresini yazacağınız yerden radyo değil de mp3 adresini yazacaksınız. O kod satırını kopyalayıp altına ekleyerek mp3 adını düzenleyip ekleyeceksiniz böylelikle playlist oluşacak

 16. gezginci dedi ki:

  merhabalar peki bu radyoya radyo playlist oluşturuabilirmi mesala isteyen istediği radyoyu seçtiğinde direk o radyo çalacak buna böle bir şey eklemek söz konusu olabilir mi ?

  1. Radyoarabeskturk.com dedi ki:

   Evet Oluşturabilirsin…

 17. Ale dedi ki:

  merhaba.
  siteye eklendi ancak ;
  her ana sayfa dediğimizde 1 player daha ekleniyor.

 18. ramazan dedi ki:

  selamaleyküm arkadaş mümkünse dosyayı yeniden ytüklermisin …
  ben ken yapmaya çalıştım ama ana sayfa ile beraber çalıştıramadım
  sadece radyo geliyor senin yapmış oldugun dosyayı indiremedim

 19. zafer dedi ki:

  Merhaba anlatmışsınız ancak indirme linki yok. iphone da dinleyebiliyorlar mı yayını?

Sayfa başına git