TinyUmbrella Tüm Sürümler ve Kullanma Rehberi – Güncel

TinyUmbrella Tüm Sürümler ve Kullanma Rehberi – Güncel
18 Nisan 2011 tarihinde eklendi, 3.535 kez okundu.

Tiny UmbrellaBlogumuza göstermiş olduğunuz yoğun talep ve zaman içinde değişik iPhone araçlarının olması sebebi ile ulaşmak istediğiniz bilgiye erişmekte zorluk çekebileceğinizi düşündük. Üstelik her bir programının da yine kendi içinde değişik sürümlerinin çıkması nedeni ile bu karışıklık zaman için de daha yoğun bir biçimde olacağı kanaatine vardık. Bu nedenle de  programların daima en son sürümünü ve bilgisini bulabileceğiniz ayrı bir kategori açma ihtiyacı hissettik. Böylece Tinyumbrella konusundaki en yeni sürümünü bu başlık altında bulabileceksiniz. Sürekli güncel tutacağımız bu başlık altında aynı zamanda programa ait güncel kullanım detaylarını da bulabilirsiniz..

Tinyumbrella özellikle iPhone kullanıcıları için çok önem arzeden programların başında gelir ki konu hakkında sizlerle programımızın marifetlerini inceleyeceğiz.

TinyUmbrella Son Sürüm (Güncelleme) 28.05.2012

 • TinyUmbrella 5.11.01 İndir [Windows] – İndir [Mac]

TinyUmbrella Görevleri:

 • SHSH kaydı alma
 • Baseband korumak sureti ile cihazınızın firmware sürümünü bir üst sürüme yükseltme
 • Cihazı mevcut sürümden SHSH kaydı alınmış bir başka alt sürüme düşürme
 • Recovery mode’da bulunan cihazı koılayca bu moddan çıkarma

TinyUmbrella Nedir?

Tinyumbrella hem windows hem de mac kullanıcıları için geliştirilmiş SHSH kaydı alma, baseband (modem firmware) yükseltmeden iOS sistemini yükseltmeye yarayan bir programdır. Aynı zamanda cihazınızı recovery mode konumundan çıkarma ve alma gibi ek görevleri de yerine getirir. İsterseniz sizlerle yukarıda belirttiğimiz görevleri ne şekilde ve nasıl yerine getireceğini maddeler halinde izah edelim;

SHSH Kaydı Nedir?

Kısaca SHSH kaydından bahsetmemiz gerekirse eğer; SHSH kaydı cihazınızda yüklü olan firmware (iOS işletim sistemi sürümü) sürümünün uzak sunucuya kaydedilmesi hadisesidir. Her bir sürüm Apple tarafından imzalanır ve her yeni iOS sürümü çıktığında bir önceki sürümün imzalanması durdurulur. Bu durdurma sonrasında örneğin mevcut iOS sürümünüz 4.3 ise ve siz ileride tekrar 4.2.1 sürümüne dönmek isterseniz Apple sunucuları bu işlemi yapmanıza izin vermez ve iTunes üzerinden sadece ya mevcut sürümü yahut bundan sonra çıkacak olan iOS sürümlerini yüklemenize izin verir.

Ancak Tinyumbrella ile siz örnek olarak iOS 4.2.1 sürümündeyken SHSH kaydı almışsanız bu durumda sonradan iOS 4.3 sürümüne cihazınızı yükseltmiş olsanızda tekrar iOS 4.2.1 sürümüne dönüş yapabilmenizi sağlar. SHSH kaydını alma işlemi jailbreak sonrası bir de Cydia üzerinden de yapılabilir ki bunu da ilerleyen aşamalarda sizlerle paylaşacağız.

SHSH Kaydı Nasıl Alınır?

Tinyumbrella ile shsh kaydı işlemi son derece basit bir işlem ile gerçekleşir. Bunun için öncelikle en güncel tinyumbrella sürümünü yukarıdaki “Tinyumbrella Son Sürüm” başlığı altından indirebilirsiniz. Programımızı indirdikten sonra çalıştırıp shsh kaydımızı nasıl alabileceğimize bakalım;

Tinyumbrella SHSH Kaydı Alma

Programızı çalıştırıp USB kablosu ile de iPhone’umuzu bilgisayara bağladığımızda tinyumbrella otomatik olarak cihazımızı algılayacak ve üst resimde sol tarafta görüldüğü gibi cihazımızın adı belirecek. Eğer birden fazla ve farklı cihaz bağlanmış veya bağlanacak ise bu kısımda diğer cihazların da adları görülecektir. O nedenle işlem yapmak istediğiniz cihazımızın adına faremiz ile tıklıyoruz. eğer daha önce ve daha sonrasında bu program ile SHSH kaydı almışsak hemen altta “saved SHSH for -cihazın adı-” altında shsh kayıtlarımız sıralanacaktır.

Şimdi dilerseniz SHSH kaydımızı alalım;

Tinyumbrella SHSH Kaydı Alma

İlk resimde cihazımızın ismine tıklamıştık ve programın sağ tarafındaki butonlar aktifleşti. Bu butonların arasında “save SHSH” butonuna tıkladığımızda shsh kayıt işlemimizi başlatmış olacağız.

Tinyumbrella SHSH Kaydı Alma

Kısa bir süre sonunda işleminiz tamamlanacak ve ana ekranda “Log” sekmesine geçtiğinizde tinyumbrella’nın hangi işlemleri yaptığını ve bu işlemlerin durumu hakkında gösterilen rapora bakabilirsiniz. Cihazınızın daha önce SHSH kayıtları alınmışsa alınan önceki iOS sürümlerine ait kayıtların da başarılı olduğunu, yani bu sürümlerin kayıtlarının bulunduğunu göreceksiniz. ve kutu için de “Cydia DOES have your SHSH…” yazdığında ilgili sürüme ait shsh kaydının alındığı ve Cydia serverı üzerine de kaydedilmek için gönderildiğini gösterir.

Tinyumbrella SHSH Kaydı Alma

Eğer SHSH kayıtları başarısız olmuşsa ki başarısız olan her işlem için az önceki durumun aksine “Cydia DOES NOT HAVE shsh….” yazdığını göreceksiniz. Bunun sebebini ilgili iOS sürümü için cihazınızın shsh kaydının alınması adına geç kalındığı anlamına gelmektedir.

Tinyumbrella SHSH Kaydı Alma

Tekrar “general” sekmesine tıkladığımızda cihazımız için bundan önce başarılı bir şekilde alınmış ve yeni alınan SHSH kaydının bilgilerini görebilirsiniz. Böylelikle başarılı bir shsh kayıt işlemini gerçekleştirmiş olduk. Şimdi Tinyumbrella programımızın işlevlerinden bir diğeri olan mevcut sürümden bir alt sürüme düşürme işleminin nasıl yapılacağına bakalım;

Mevcut Sürümden Alt Sürüme İndirme (Firmware Downgrade)

Öncelikle şunu bilmeliyiz ki, mevcut sürümü bir alt sürüme düşürmek için o sürüme ait SHSH kaydımızın olması gerekir. Mesela cihazımızın mevcut sürümü iOS 4.3 ise ve biz iOS 4.2.1 sürümüne dönmek istiyorsak bu durumda daha önceden iOS 4.2.1 sürümünün yukarıdaki metod veya direk cydia üzerinden SHSH kaydının alınmış olması gerekir. Aksi halde iOS 4.3 sürümünden alt sürüme geçme ihtimalimiz olmayacaktır. İşte bu sebeple ki bizler SHSH kaydına önem veriyor ve öncelikle bu işlemin yapılması gerektiğini vurguluyoruz. Tabi cihazlarını sıfır olarak alıp son sürüm iOS firmware’e sahip olanlar ise sadece şanssız olarak atfedilebilir.

Tekrar konumuza dönmemiz gerekirse eğer; Bu işlem için ilk olarak “Start TSS Server” butonuna basarak Apple’ın mevcut sunucusu yerine iTunes’in Cydia sunucularını görmesini sağlayacağız. Bu işlem iTunes’in kandırılması işlemidir ki bir üst sürümden bir alt sürüme geçmek istediğimizde iTunes, apple sunucularına bağlanacak olsaydı bu işlem eskisi gibi onaylanmayacak ve sürüm düşürme işlemini yapamayacaktık.

Tinyumbrella SHSH Kaydı Alma

TSS server’başlattığımızda sorunsuz olarak çalıştığına emin olun.

Tinyumbrella SHSH Kaydı Alma

Bunu anlamanın yolu “Log” sekmesine geçtiğimizde “TinyUmbrella’s TSS server is running” yazması yeterlidir. Ancak burada ilgili yazı yerine çalışmadığına dair bir uyarı alırsanız o zaman sisteminize ait güvenlik duvarı tinyumbrella’yı engelliyor olabilir. Yahut kullandığınız bir programın port’u ile programımızın kullandığı port çakışıyor olabilir. Özellikle Skype gibi anlık haberleşme veya bağlantı ile alakalı özel programlar bağlantıya engel olabilir. Bu türden programları kontrol ederek TSS server’ı tekrar çalıştırmayı deneyebilirsiniz.

Artık iTunes uygulamasını açabiliriz; iTunes cihazımızı gördükten sonr;

TinyUmbrella

klavyemizin >Shift< tuşuna basılı tutarken “restore” butonuna tıklıyoruz.

Tinyumbrella

Açılan pencereden mevcut sürümden düşürmek istediğimiz sürümün “ipsw” dosyasını seçerek işlemi başlatmamız gerekiyor. iTunes normal bir şekilde kurulumu yapacak ve mevcut sürümden bir alt sürüme düşmüş cihazımız hazır olacak. Bu arada iTunes “1015” hatası verecektir ve cihaz açılmayacaktır ki telaş etmeyin, tinyumbrellayı tekrar açalım;

Tinyumbrella SHSH Kaydı Alma

“Exit Recovery” butonuna tıkladığımızda cihazımız recovery moddan çıkarak açıldığını göreceksiniz.

Baseband’i Korumak sureti ile Bir Üst Sürüme Geçme

Tinyumbrella’nın en önemli marifetlerinden bir tanesi de cihazınızı mevcut sürümden bir üst sürüme baseband (modem firmware) yükseltmeksizin yükseltme işlemini yapmaktır. Bu işlemin önemi özellikle unlock (sim kilidi, şebeke kilidi) ihtiyacı olan iPhone’lar için önem arzetmektedir. Eğer baseband koruma işlemi yapılmaksızın sürüm yükselttiğinizde baseband sürümü de yükseleceğinden cihazınızı unlock yapamayacak ve telefon özelliği kullanamayacaksınız. Bu sebeple tıpkı mevcut sürümden bir alt sürüme geçme işleminde olduğu gibi tinyumbrella ile bu sefer de firmware seçim aşamasında cihazımızıda yüklü olan bir üst sürüm seçilerek sürüm yükseltilebilir.

Bu işlemde tek fark bilgisayarınızın hosts dosyasını düzenlemeniz gerektiğidir. Bu dosya mac işletim sisteminde “/etc/” dizininde yer alan “hosts” dosyası üzerinde yapılır. Windows kullanıcıları da;

Hosts Dosyası Düzenleme

Yukarıdaki dizin yolunda bulunur bu dosyayı açmak için wordpad kullanabilirsiniz ki wordpad uygulamasını da sağ tıklayarak “yönetici olarak çalıştır” seçeneği işaretli olmalıdır. Aksi halde dosyayı kaydetmek için izninizin olmadığını sistem size belirtecektir. Bu dosyayı açtıktan sonra da içinde bulunan satırlar içinde  “127.0.0.1 gs.apple.com” satırını bulup silelim ve bunun yerine “74.208.10.249 gs.apple.com” satırını mutlaka ekleyelim ki aksi halde baseband korunamayarak sürüm yükseltilmiş olur ki bu hiç istemediğimiz bir sonuç olacaktır.

Bu işlemde çok dikkatli olmalısınız çünkü baseband yükselirse bunu düşürme işlemi yapamazsınız sadece temel iOS sürümünü düşürüp yükseltebilirsiniz. Baseband sürümü ise sabittir.

Özellikle bu işleme başlamadan önce yayında olan tinyumbrella sürümünün cihazınızda bulunan mevcut ios sürümünden bir üst sürüme geçişte koruma yapıp yapmadığını öğrenmelisiniz. Onu da bu yazımızın altında yer alan yorum kısmından sorabilirsiniz.

Güncelleme – 25.09.2011 Önemli Not:

Tüm anlatılanlara rağmen eğer cihazınızın iOS sürümü düşürülemişse;

1 – Düşürülmesi istenen sürüme dair SHSH kaydınız bilgisayarda yahut Cydia sunucuları üzerinde yoktur.

2 – Cydia üzerindeki SHSH kaydınıza bilgisayarınızın ulaşması için TinyUmbrella görevini yapamıyordur.

Bu ikincisini biraz açmamız gerekirse eğer hosts dosyasının içindeki “74.208.10.249 gs.apple.com” bu satırın önünde diyez (#) işareti yoksa o zaman siz şunu yapmak istiyorsunuzdur; Ben bilgisayarımdaki SHSH kaydının değil Cydia server’ı üzerindeki kayıtlı olan SHSH kaydımın baz alınmasını istiyorum demiş olursunuz. O zaman küçük bir kontrol yapmamızda fayda var; internet tarayıcınızı açın ve adres satırına http://gs.apple.com yazın. Eğer bunu yazıp enter’ladığınızda karşınıza Apple’ın orjinal sitesine ait bir sayfa geliyorsa bu durumda siz sürüm düşüremezsiniz. Çünkü bizim amacımız bu işlemi yaparken bilgisayarı Apple sunucusuna bağlanıyor zannettirip aslında Cydia sunucusuna bağlanmasıdır. Oysa ki http://gs.apple.com yazdığımızda direk olarak Cydia sunucusuna ait bir sayfanın gelmesi gerekti.

Bu durumda yapılması gereken işlem sırası şu olacaktır;

 1. Tekrar tinyumbrella açılır,
 2. Cihaz bağlanır ve “Save SHSH” butonu ile shsh kaydı tekrardan alınma işlemi yapılır.
 3. İşlemin sonlarına doğru tekrar adres satırına http://gs.apple.com yazdığımızda cydia sunucusuna ait sayfanın gelmiş olması gerekir.

Yine gelmemişse o zaman tinyumbrella kapatılır,

 1. Tekrar cihazınız bağlıyken açılır programı kapatmadan wordpad uygulamasına sağ tıklayarak yönetici olarak çalıştır denir.
 2. Wordpad menüsünden dosya açma seçeneği ile hosts dosyanızın dizinine ulaşılır ve dosya açılır.
 3. İçindeki her şey silinir ve sadece 74.208.10.249 gs.apple.com yazılıp kaydedilir.
 4. Tekrar internet tarayıcınızla http://gs.apple.com yazılarak cydia sunucusuna bağlandığı görüldüğünde sürüm düşürme işlemine başlanabilir.

İnternet tarayıcınıza yazdığınız apple sunucusuna ait adresin karşılığı cydia sunucusuna sizi yönlendiriyor olmasıdır. Aksi halde tüm sürüm düşürme vb. işlemleriniz başarısız sonuçlanacaktır. Bu önemli ayrıntıyı farketmeyen kullanıcılar çok fazla emek harcadıkları gibi sinirlerinin de yıpranması bu temele dayanmaktadır diyerek konuya böylelikle dikkat çekmiş olalım.

SHSH Kayıt Sorgulama ve Alma Video Anlatımı

Etiketler:

TinyUmbrella Tüm Sürümler ve Kullanma Rehberi – Güncel Konusuna 153 Yorum Yapıldı
 1. mucho dedi ki:

  ben cihazı takınca görmedi manuel olarak değerleri girmeye kalktım o zaman da Versiyonları bulamadı. bunun çaresi nedir? saygılar.

 2. elmadoktoru dedi ki:

  Cihazınızın açık olması lazım bağladığınızda

 3. mucho dedi ki:

  Açıktı hocam, günaydın. başka bir yerde de bugun GAVEY ile açılabilir demişsiniz cihaz. Ama yorucu olur basebland değererini koruyun demişsiniz ama anlamadım bir şey.

 4. elmadoktoru dedi ki:

  Oradan yanıtladım yorumunu, baseband demek ayarlar >> hakkında kısmına girdiğinde modem firmware yazan yer demektir. Bu baseband değerinin korunması önemli

 5. bilal dedi ki:

  Özellikle bu işleme başlamadan önce yayında olan tinyumbrella sürümünün cihazınızda bulunan mevcut ios sürümünden bir üst sürüme geçişte koruma yapıp yapmadığını öğrenmelisiniz. demişsiniz nasıl anlicas bunu. iyigünler.

 6. elmadoktoru dedi ki:

  Siz ne yapmak istediginizi yazarsaniz ben size nasil yapmaniz gerektigini yazabilirim

 7. bilal dedi ki:

  benim sürümüm 4.3.3 iphone 4 gevey ile kullanıyorum. basebandım değişmeden ios5 e geçmek için tnyumbrella programını dediğiniz şekilde kullanıp geçmem gerekiyor anlattıklarınıza göre. programın yani tbyumbrellanın basebandımı koruyup korumadıgını nazıl anlarım ?

 8. elmadoktoru dedi ki:

  Su anki basebandi korumak sureti ile ios 5 yapmak istiyorsaniz bu durumda ios 5 betalar icin hazirlanan http://www.elmadoktoru.com/?p=3942 bu baglantidan indireceginiz sn0wbreeze ile custom firmware olusturup itunesten yuklerseniz basebandiniz korunur ve ios 5 yapmis olursunuz ama jailbreak henuz tethereddir. Custom fwsiz basebandi koruyamazsiniz

 9. bilal dedi ki:

  anladım teşşekürler mehmet bey.

 10. osman dedi ki:

  Merhaba,
  Ben iphone 4umu gevey ile kullanıyorum. SHSH kaydı olmadan ios 5’e yükselttim. Şuan gevey de çalışmıyor, hat alamıyorum. Yapabileceğim herhangi birşey var mıdır?
  Teşekkürler

 11. elmadoktoru dedi ki:

  Su an icin yapilacak bir sey yok maalesef

 12. ahmet dedi ki:

  4.3.1 04.10.01 bb jailbreakli geveyli cihaz kullanıyorum.shsh kaydım yok. ifaith ile shsh kaydı alıp snowbreeze ile basebandı yükseltmeden ios5 e geçerek(snowbreezede custom firmware oluşturarak yapıyoruz sanırım..Bu custom firmware in orijinal firmwareden farkı nedir,herhangi bir sakıncası var mıdır) geveyle cihazı kullanabilir miyim. Bunları yaparsam daha sonra tekrar 4.3.1 e geri dönebilir miyim

 13. elmadoktoru dedi ki:

  Shsh kaydinizin oldugu her surume sonradan donebilirsiniz. Sn0wbreeze konusuna bakarsaniz custom firmware amacini da ogrenebilirsiniz http://www.elmadoktoru.com/?p=3942

 14. buğra akar dedi ki:

  shsh kaydı almadan cıhazımı ios 5 e yukselttım yokmudur bı formulu gevey çıkana kadar beklemek zorundamıyız

 15. elmadoktoru dedi ki:

  Herhangi bir formulu yok maalesef, beklemek durumundasiniz

 16. feyzautku dedi ki:

  iphone 3g yurtdışından geldi 2 seneye yakındır kullanıyorum kendileri kırık. 3.1.2
  şimdi bu sabah ben gayet iyi kullanırken canım iphone 4 sms tonlarını kendi telefonumda da ayarlamak istedi. internetten araştırdım ve bi forumda nasıl yapabileceğimi anlatan bi yazı buldum. onun ışığında ifunbox’la iphone’un icine girdim ve system>library>auido falan diyerekten içine bi şeyler attım aygıtcığımın. derken yeniden başlatmam gerektiğini okudum ve kapattım ama maalesef bi daha başlatamadım. üşenmeden okuduysanız ve yardım ederseniz ne ala 🙁
  elma simgesinde kalıyor bi süre sonra dönen bi smge de çıkıyor kendini yeniden başlatıyor ve gene aynı kısır döngü. şarjını bitirene kadar yapıyor bunu. he buarada sonra girip o zil seslerini silmeyi denedim ve sildim ama gene de acılmıyor. lütfen yardım edin şimdiden teşekkürler

 17. elmadoktoru dedi ki:

  Sadece zil seslerini atmak ile bu durum ortaya cikmaz cihazi bilgisayar gibi dusunun bilgisayarlarda yapilan duzenlemeler kapatip acana kadar dereye gecmez ozellikle sistemle ilgi duzenlemeler. Cihazinizda bundan once sistem ile ilgili yapilan bir duzenleme kapatip acilmasi ile devreye giryor ve sistem cokuyor olay son yaptiginiz islem uzerine ilunca suclu bu durum zannediliyor. Eger oyle olsa yapilan islem geri alindiginda sorun ortadan kalkardi. Boot ile ilgili bir soruna sebep veren islem yapilmis. Bu durumda cihazinizin surumune uygun basebandi koruyan jailbreak yontemi ile ki bu sn0wbreeze olabilir. Restore etmekten baska yol gorunmuyor ama ayni surum ile restore etmelisiniz ki unlock konusunda sorun yasamayasiniz

 18. barış dedi ki:

  simkilitli iphone 4 (gevey ile) kullanıyorum. ios 4.1 den 4.3.3 e gecmek istiyorum, bunu nasıl yapmalıyım, umbrella ile mi yoksa snowbreeze ilemi, ATT kartım da yanım da değil,
  yardımcı olabilirmisiniz lütfen…

 19. elmadoktoru dedi ki:

  ATT kartınızın yanınızda olmasına gerek yok, TinyUmbrella bunu sağlamaz sizin baseband sürümünüzü korumak sureti ile sürüm yükseltmeniz gerekli bunun için de Sn0wbreeze kullanmalısınız. Ama asıl sorun 4.3.3 sürümüne shsh kaydı almışmıydınız, sanıyorum buna ihtiyaç duymadınız bu durumda iOS 5 dışında shsh olmayan bir sürüme yükseltmezsiniz.

 20. barış dedi ki:

  4.3.3 için shsh kaydım var, 4.3.3 nasıl geçebilirim tarif edebilirmisiniz lütfen?

 21. elmadoktoru dedi ki:

  O zaman bu sayfadaki metod ve resimli anlatım ile rahatlıkla yapabilirsiniz http://www.elmadoktoru.com/?p=3942 ilgili sayfada iOS 4.X.X altında yer alan Sn0wbreeze Önceki Sürümü: Sn0wbreeze 2.7.2 ile anlatımı takip ederek yapabilirsiniz. Sorunuzda olursa o konu ile ilgili olduğundan oradan yazabilirsiniz.

 22. barış dedi ki:

  yardımınız için çok teşekkür ederim, yalnız benim anlayamadığım bir nokta var, bu yazıda umbrella ile fw upgrade yapılabildiğini yazmışsınız, o zaman bu işlemi neden snowbreeze ile yapmalıyın, snowbreeze in avantajı nedir acaba, bir de umbrella ile snowbreeze ile hazırlanış custom firmware (örneğin cydia ve hacktivation içeren) kullanılabilinirmi, yoksa orjinal fw mi kullanılmalı?

 23. elmadoktoru dedi ki:

  TinyUmbrella basebandi koruyarak sürüm yükseltmenin zeminini hazırlayan ve shsh kaydı alan bir araçtır. Hosts dosyasında yapılması istenen değişikliği otomatik olarak yapar. Sn0wbreeze basebandi koruyarak sürüm yükseltmede kullanılan ve fw içine jailbreak ile aktivasyonun gömüldüğü bir araçtır. Siz sn0wbreeze kullanırsanız sorununuz olmayacaktır ve istediğinize ulaşacaksınız meselenin de bu boyutu önemli olsa gerek 🙂

 24. olcay dedi ki:

  selam,

  benim ios 4.1 ve yükseltmek için 4.3.5 indirdim ve tinyumbrella ile shsh alıp TSS server çalıştırarak, itunes dan yükseltmeye çalıştım ancak “the iphone could not be restored because the firmware file is not compatible” ikazı alıyorum.

  Neden…???

 25. elmadoktoru dedi ki:

  Sn0wbreeze ile custom firmware oluşturmalısınız, uygun olan sn0wbreeze sürümü ile oluşturarak itunesten bunu yükleyeceksiniz yukarıdaki arama kutusuna sürüm numarasını (ios) ve jailbreak artı sn0wbreeze gibi yazarsanız konuya yönleneceksiniz. IPSW dosyasında da sorun olduğunda bu hatayı verebilir

 26. emreugurlu dedi ki:

  Merhaba,

  Cihazımı 4.0.1 ile çıkan ilk versiyonda abd den almıştım. Bir yıldır da ultrasnow unlock ile bu versiyonu yükselmeden kullanıyordum. Ta ki bir installous uygulaması cihazı elma logosunda kitleyene kadar. Ne yaptıysam bu logodan çıkartamadım. En sonunda snowbreeze ile bb yükseltmeden İOS5 yükleyerek telefonda ne var ne yoksa sildim. Ne mutlu ki bb hala 01.59.00. Ancak JB olmadığından, unlock için gevey kullanmak zorundayım. Bu bb da kalarak nasıl JB yapmamı önerirsiniz? Korkudan hiç bir seçeneği deneyemedim.. bb yükseltmeden İOS 5 yüklü iken jb yapmak istiyorum. Teşekkürler..

 27. elmadoktoru dedi ki:

  Sn0wbreeze ile yapılan bu türden yükseltmeler zaten basebandi koruduğundan hiç bir zaman sorun yaşamazsınız. her zaman basebandi korur siz de bilmeden de olsa (belki) böyle yaptınız isabet olmuş. iOS 5 tethered’da olsa jailbreak var onu kullanın. Ana sayfamızda redsn0w ile bu işlemi nasıl yapacağınızı göreceğiniz konular var. Redsn0w jailbreak yapar ve cihazınızda sürüm yükselmesi vb riski olmaz çünkü itunesten direk restore yapmadıkça veya iOS 5’in yeni özelliği olan direk telefondan ios yükseltmesi yapmadıkça baseband sürümü filan çıkmaz. Rahat olun ve redsn0wu yapın

 28. aofd dedi ki:

  anlatım çok faydalı oldu. bir kaç sorum olacak. ios 3gs – firmware 4.0.1 jailbreakli bir cihazım var. newbootrom. bunu ios 4.3.5’e getirip o şekilde jb atmak istiyorum. ios 5 için untethered henüz çıkmadı malum. nasıl yapabilirim ?

  4.3.5 firmware’yi indirip direkt shift + restore yaparsam olacakmıdır ?

  tesekkurler.

 29. elmadoktoru dedi ki:

  iOS 4.3.5 sürümüne shsh kaydınız varsa tabiki mümkün ve dediğiniz şekilde hosts dosyası da düzenlenerek yapılabilir. 4.3.5 shsh kaydı yoksa mümkün değil tabi.

 30. barış dedi ki:

  oncelikle her soruya cevap verdiginiz icin cok cok tesekkurler. tiny ile fw yukseltirken yada alcaltirken sadece orjinal fw mi kullanilmali yoksa custom fw kullansak da olurmu, boylece jailbreak icin de tekrar ugrasmamiz olmazmiyiz?

 31. elmadoktoru dedi ki:

  Zaten baseband koruyarak sürüm yükseltirken custom firmware oluşturarak yapmalısınız ama sürüm düşürürken ihtiyaç yok. Tabiki her iki durumda da custom firmware ile yapabilirsiniz, daha pratik olması açısından

 32. Doğuş dedi ki:

  Hocam iyi akşamlar;
  Çok forum dolaştım ama sizin kadar ilgili ve yardımcı olanı bulamadım. Cahilliğimi mazur görün lütfen:
  Çok yeni bir iphone kullanıcısıyım ve cihazım iphone4 ios5.0.1
  Şu an için galiba jb gibi bir olanağım yok ve daha önceki hiçbir sürüme ait shsh kaydım da yok. İleriki tarihlerde işime yaarar diye şimdi bir shsh kaydı almak istedim fakat tinyumbrella “too late” hatası veriyor. Bildiğim kadarıyla en güncel OS 5.0.1? Yardımcı olursanız çok sevinirim fakat lütfen çok ama çok çaylak olduğumu unutmayın :-)) Hatta jb imkanım var da anlatırsanız beni ihya edersiniz… Şimdiden teşekkürler

 33. elmadoktoru dedi ki:

  Cehalet ne kelime 🙂 bilmediğimiz o kadar çok şey var ki öğreniyoruz ve ben de fazla bir şey bilmeden öğrendiklerimi paylaşıyorum sizinle.
  Şu anda iOS 5.0.1 shsh kaydı alamazsınız çünkü bu sürümün shsh kaydını almayı mevcut araçlar yapamıyor tıpkı 5.0 sürümünü de yapamadıkları gibi. Hiç birimiz alamıyoruz yani. Ayrıca tethered’da olsa iOS 5.0.1 jailbreak imkanınız var neden yapamayasınız bakın yukarıda apple menüsünde jailbreak kısmı var sn0wbreeze ile de redsn0w ile de yapabilirsiniz ana sayfada konuları da manşette mevcut

 34. gürkan dedi ki:

  selamlar
  ben yukarda “sanssiz” olarak nitelendirilen kisimdayim yani tlf yeni aldim redsnowla tetheredli jailbreak yaptim acildi sim kilidi acilmadi sorum su baska bir tlfondan shsh kaydi alsam onu bu programla kullansam olurmu? unlock icin baska bi sansim varmi? su anda tlf kullanamiyorum. tskler

 35. elmadoktoru dedi ki:

  Merhaba shsh kayitlari sadece alinan cihaz icin gecerlidir baska bir cihazda kullanilamaz maalesef

 36. onur dedi ki:

  hocam ben 5.0.1 den 4.1 e geri dondum ama baseband deişmedi halen 04.11.08…. baseband deişmeden gevey çalışırmı yada basebadı nasıl deiştire bılırız…?

 37. elmadoktoru dedi ki:

  iOS surumunu dusurmekle baseband dusmez yukseldikten sonra dusurme imkani da yok. Geveyi kullanamayacaksin bu durumda

 38. emre dedi ki:

  Mehmet bey selam
  Eminim cok kez sorulmustur size ama iphone 4 4.1 i cok acil 4.2 veya daha ust bi surume guncellemem gerekiyor.Ve telefonum gevey ile calisiyor.Sanirim basebandi koruma islemimi gerceklestirebildim.Simdi ne yapmam gerekiyor.Simdiden cok tesekkur ederim.Iyi calsimalar.

 39. elmadoktoru dedi ki:

  Evet dediğiniz gibi en çok sorulan ve yanıtlanan soru. Kısaca ifade etmem gerekirse eğer; Geçmek istediğiniz sürüme ait shsh kaydı varsa sn0wbreeze ile http://www.elmadoktoru.com/?p=3942 bu sayfadaki anlatımdan basebandinizi koruyarak bu işlemi yapabilirsiniz. Ancak shsh kaydınız yoksa bahsettiğiniz sürümlere geçiş yapamazsınız

 40. emre dedi ki:

  Cevap verdiginiz icin cok tesekkur ederim.tiny umbrellaya girdigimde general’da shsh saved olarak
  4.3.3 (8j2) ve 4.3.5 (8l1) gozukuyor.bunlar bu surumlere update yapabilecegim anlamina mi geliyor?cunku baska shsh kaydi alamiyorum.Bir ricam da snowbreeze’de kullanmak icin ihtiyacim olan surumun ipsw’sini nerden bulup bilgisayarima kayit edebilirim??

 41. elmadoktoru dedi ki:

  Sn0wbreeze ile daha önceden indirdiğiniz ipsw yani orjinal restore dosyasını gösterip custom yapıyorsunuz nette bulabilirsiniz çünkü ipsw orjinal dosyaları paylaşmak etil olmadığından telife girdiğinden ekleyemiyorum. Ayrıca 4.3.3 yüklerseniz onun jailbreaki de çok kolay direk jailbreakme.com sitesine telefondan girerek jailbreak yapabilirsiniz

 42. emre dedi ki:

  mehmet bey suanda google yazdim 4.3.3 ipsw.iphone 4 icin olani indiriyorum.bu inen dosya ile snowbreeze den telefonumu update edicem olay biticekmi?Basebandi koruma isleminide yapmistim.bu sekilde olucak biticek mi?bu arada terimlerinizden cok anlamiyorum.kusura bakmayin bu son mesajimdir.Rahat birakicam sizi:-) gercekten cok tesekkur ederim yardimlariniz icin..

 43. elmadoktoru dedi ki:

  Bizi rahat bırakacaksan bizi bırakacaksın demektir o zaman sana çözüm yok 🙂 Sn0wbreeze ile yapmanıza gerek yok hosts dosyasında 74. ile başlayan bir satır olacak o yerindeyse shift+restore butonuna basarak indirdiğin dosyayı gösterek shsh kaydınız o sürüme de varsa restore edersin. Sonra da jailbreakme.com sitesine iphone dan girince göreceksiniz install cydia yazar ve jailbreak bu sürümde bu kadar kolaydır.

 44. elmadoktoru dedi ki:

  Ayrıca ana sayfamızda iPTT isimli bir uygulama tanıtımı var onu da yükleyin ve canlı canlı soru sorma imkanına kavuşabilirsiniz 🙂

 45. emre dedi ki:

  hic bunalmadan benim sorularima cevap verirseniz sizi hic birakmam..cunku bu konularda cok beceriksizimdir.kelime kelime aciklama yaptiginiz halde hala kendimde suphelerim var.Ama gozumu kararttim.aplle tv mi kullanamiyorum surumum yuzunden.mecbur anlattiklarinizi yapmaya calisicam.Simdi ben size host dosyasi nerde? restore tusu nerde olucak?74. satir nedir desem kufur edersiniz muhtemelen.:-) Ama gercekten cok yardimci oldunuz cesaretlendirdiniz beni en azindan cok tesekkur ederim.Artik cok siki takipcinizim.Biraz biseyler ogrenmeye bakicam burdan…Emeginize saglik…

 46. elmadoktoru dedi ki:

  Hayır sıkılmam 74. satır değil 74 ile başlayan ip adresiydi kastım. Bakın bu sorduklarınızı yukarıda sağdaki arama kutusuna sorarsanız hemen yanıt alırdınız anahtar kelimeleriniz belli. Host dosyası yazdığınızda bir tane videolu anlatım olmak üzere pek çok konu var 🙂 hemen de bulacaksınız. Sonrasında yine ben buradayım

 47. emre dedi ki:

  bu arada surum yukseltirken telefonu dfu moda almam gerekiyor mu?

 48. elmadoktoru dedi ki:

  Yok hayir itunes yapacak onu ama shift+restoreye beraber tiklayip manuel gosteriyorsunuz unutmayin restore dosyasini

 49. emre dedi ki:

  Slm yine ben.:-) itunes a girdim.shift restore tusuna basip manuel gosterdim ama bana “the iphone ‘EMRE’ could not be restored because the firmware file is not compatible” diye bir hata yazisi cikardi.SImdi ne yapmam gerekiyor peki??

 50. emre dedi ki:

  bir de uye oldum aktivasyon maili gelmedi hala?iki adresimden de denendim.ikisine de gelmedi?Sebebi ne olabilir? (bunu da mi beceremedin demeyin yalniz bunda sucum yok 🙂 )

 51. elmadoktoru dedi ki:

  İndirdiğiniz ipsw dosyası sizin cihaz modelinize uygun değilmiş onu diyor. Bu arada ben üyeliğinizi aktif ettim mesele yok bunu deneyin http://appldnld.apple.com/iPhone4/041-1011.20110503.q7fGc/iPhone3,1_4.3.3_8J2_Restore.ipsw

 52. emre dedi ki:

  simdi yolladiginizi indiriyorum bide onu deniyecem.Bu arada kacinilmaz son olarktan telimi kitledim.:-) nerde hata yaptim bilmiyorum.itunesdan shift restore yapip manuel gosterdim yukledi ve islem sonunda telim recovery moda gecti.Kurtarma sansim var mi?:-)

 53. elmadoktoru dedi ki:

  Sn0wbreeze ile custom hazırlayıp yapman lazım bu durumda. Olmadı bir telefoncuya uğrayacaksın gibi geliyor bana

 54. emre dedi ki:

  telefoncuya ugraririm.bu demek oluyo ki telefonum kurtulacak degil mi?var mi tanidiginiz tavsiye edebileceginiz birisi ya da bir yer??

 55. elmadoktoru dedi ki:

  Hayır sonuç alamazsanız diyorum ki siz hangi ilde ve neredesiniz iPhone’dan her telefoncu anlamaz anlarım der de…

 56. emre dedi ki:

  istanbul saskinbakkaldayim ben..size bisey daha sorucam.ben etc dosyasina girip basebandi koruma islemini yaptim.bunu becerip beceremedigimi ogrenmenin bi yolu var mi acaba??

 57. elmadoktoru dedi ki:

  Bu sekildeki yükleme itunese direk güncelleme ve update yaptırılmazsa basebandi yükseltmez şimdi bilgisayarınızdaki tarayıcıya (internet) gs.apple.com yazdığınızda ve gittiği site cydia yazıyorsa o zaman işlem başarılı olacaktır uygulamaya geçebilirsiniz. Aslında size dediğim uygulamayı yükleseniz her şey daha kolay olurdu

 58. emre dedi ki:

  artik batirdim yapicak bisey yok.Simdi kurtulmasi icin dua edicem.Yarin birine goturucem durumu izah ettim.Duzeltme ihtilinin zorda olsa oldugunu soyledi. Umarim basarir.:-) Eger basaramazsa ios 5 gevey ciktigi zaman telefon calisir mi peki??

 59. elmadoktoru dedi ki:

  İşte ben de bu durum için sık sık uyarıyorum ama… ancak şu var ki telefoncunun o cümleleri fiyatı arttırmak için olabilir dikkat edin 🙂 bir gösterin kaça kurtaracağını öğrenin buraya yazın ki anlayalım

 60. emre dedi ki:

  Tabi ki o Allah’in emri.Bugun bostancida bir firmayi aradim durumu izah ettim.Basebandi koruyabildiyseniz kendi bilgisayarinizida getirin buyuk ihtimalle duzelir telefonunuz dedi.Fiyat sordugum da 80-100 arasi dedi.kisaci 95 tl tutar muhtemelen demek istedi 🙂 isin icinden bi cikabilim ayrintilari aktaririm sizlerede…:-) Siz ne dusunuyosunuz isik var mi?telefondan anlayan biri beni bu durumdan kurtarabilir mi??

 61. elmadoktoru dedi ki:

  Eğer baseband yükselmediyse sorun olmaz ama yükselmişse amerikaya da gitsen zor. Ama bu kadar izaha rağmen de basebandi yükseltmeyi başarmışsan sana söyleyecek bir sözüm yok 🙂

 62. emre dedi ki:

  Gelismelerden haberdar edicem..Bu kadar sorunuma cevap verdin gercekten cok tesekkur ederim..baseband yukseltmeme konusunda rahatim.siz ne yazdiysaniz onu yaptim.etc dosyasina girip wordpadi yonetici olarak acip 74le baslayan ip yazip save etitim.buraya kadar dogruysa tamamdir.Zaten onuda yapamadiysam iphone’u birakip kapakli motoralaya gecicem:-):-)

 63. elmadoktoru dedi ki:

  Tamam doğru yapmışsın anlamak için de adres satırına internet tarayıcının gs.apple.com yaz karşına cydia yazan bir sayfa geliyorsa itunesten shift restore yaparsın yahut tinyumbrella indirmişsen cihazı bağladığında soldan seç ve start tssserver butonuna da basarak 74. olayını halletmiş olursun bunu tabi yukarıda dediklerimi yapıp da sonuç alamazsan yap

 64. elmadoktoru dedi ki:

  Ayrıca bu site cevap vermek için açıldı zaten 🙂 yeterki online olayım

 65. emre dedi ki:

  peki gs.apple.com yazdigimda karsima cikan internet sayfasinda “Hmm, the page you’re looking for can’t be found” yazisi cikiyosa? yavastan motorola modellerine bakmam mi gerekicek?:-)

 66. elmadoktoru dedi ki:

  Hayır bundan kaynaklı bir sorun olmaz demek hosts dosyası olmamış 🙂 Tamam sen bunu uygulamayamıyoruz sanıyorum teamveawer kullanmayı biliyorsan bunu yükle ama ondan önce sana yanıt vermek değil her seferinde yönetim paneline girip yorumlarına onay vermek yoruyor 🙂 üyeliğini gerçekleştir otomatik yayınlansın ben de epostanla irtibat kurayım seninle

 67. erkul dedi ki:

  :-):-) tamam pardon uye girisi yaptim simdi.bu arada teamviewer6 yuklu bilgisayarimda..

 68. crtasus dedi ki:

  hocam bu 5.0 için kalıcı jb ile ilgili bir gelişme var mı?

 69. elmadoktoru dedi ki:

  Henüz bekliyoruz belli bir gün vermemiş olsalarda untethered jailbreak hazır sadece yayınlanmasını bekliyoruz keyifleri ne zaman gelecek bakalım

 70. THYKE dedi ki:

  mehmet hocam ios 5.0.1 sürümündekiler için (örn. ben 🙂 )
  TinyUmbrella şimdilik bi işimize yaramıyor sanırım.

 71. elmadoktoru dedi ki:

  Yaramaz olur mu 5.1 çıkınca lazım olabilir bu nedenle tinyumbrella ile 5.0.1 shsh kaydını alman iyi olur ama tabi 5.0 alamayacağı biliyoruz

 72. özgür dedi ki:

  Mehmet hocam sim kiltli cihaz ios 5.01 yüklendi shsh kaydı yok tekrardan yazılımı düşürme şansımız yok mu? cihaz elimizde mi patladı 🙁 turbosim veya farklı şekilde kullanılamaz mı?

 73. elmadoktoru dedi ki:

  Belirtilen sürüme turbosim çözümü yok ve eğer shsh kaydı yoksa sürüm de düşmez ayrıca sürüm düşse basebandde yükselmiş olduğundan turbosim de çalışmaz

 74. özgür dedi ki:

  Teşekkürler ilginiz için.

 75. elmadoktoru dedi ki:

  Biraz daha bekleyin sanıyorum yakında bir çözüm gelecek ayrıca att dışında bir cihaz ise sim kilidi kaldırılabiliyor belli bir ücret karşılığı ve ülkeye, operatöre göre de değişiyor.

 76. gürkan dedi ki:

  selamlar, restore ile ilgili bi özelligi var sanirim TU nin yada önceki sürümler icin gecerli olabilir . ios 5 icin gcerlimigecerli ise nasil ypacagiz?

 77. elmadoktoru dedi ki:

  Neyi kastettiğinizi anlamadım restore için derken? Siz dilerseniz ne yapmak istediğinizi belirtin biz açıklayalım

 78. gürkan dedi ki:

  memeocan ben restore yapamiyorum restore yapip orjinal karti taktiktan sonra tekrar JB yapacagim öncelikle sim aktivasyonu ypamak istiyorum simdi sayfayi biraz gezdim cydia sam ve sam preffsi yükledim 5,0,1 de ise yarayacakmi su anda orjinal karti taksamda servis yok yaziyor

 79. elmadoktoru dedi ki:

  Cihazınız sim kilitli ise baseband sürümünü yükseltmeden sürüm yükseltmesi yapmalısınız restore yapamama sebebinizi de bilemiyorum sanıyorum sim kilit yüzünden çekiniyorsunuz. Valla yazdığınız mesajınız ile durumunuzu anlamak çok zor bakın farkındaysanız ben sizin adınıza cihazınız için fikir yürütüyorum. Neden tam anlamı ile cihazınızın durumu, cihaz modeli şu anki sürüm ve geçmek istediğiniz sürüm hakkında derli toplu bilgi vermiyorsunuz. Biliyorsunuz Gürkan arkadaşım güzel bir yanıt alabilmek için soruyu da güzel sormak gerekiyor. Böylece net bir cevap verebilirim

 80. gürkan dedi ki:

  kusura bakma memocan sana email yaziyim burayi doldurmus olmuyayim e mail yazsam detayli olurmu?

 81. gürkan dedi ki:

  neden yeni sürümler cikiyor farkli olan ne bunlarda .. yenisi ciktiktan sonra eskiye ihtiyac duyulurmu?

 82. elmadoktoru dedi ki:

  Her yeni iOS sürümü için o sürümü de kapsayan yeni bir TinyUmbrella sürümü yayınlamak durumunda kalıyorlar. Eski tinyumbrella sürümlerine de bu anlamda ihtiyaç duyulmuyor yeni iOS sürümü dahil hepsinde kullanılıyor. Mesela bundan bir önceki sürümde iOS 5.0 alabilirsiniz sadece ama yeni sürümler 5.0.1, 5.1 beta vb. alabiliyorsunuz

 83. cemalnl dedi ki:

  ios 5 üstü cihazlarda shsh kaydın olsa bile cihazı istediğin sürüme geçiremeyeceğin bilgisi doğru mu, yani elim de alt versiyonlardan biri yüklü bir ios cihaz olsun ve 5.0.1 için shsh blob um da elimde olsun, iki gün sonra 5.1 falan çıkarsa cihazı 5.0.1 alabilirmiyim?

 84. elmadoktoru dedi ki:

  Yok boyle bir sey tabi gunde 3-4 cihazi ios 5 ten 4.3.3 e veya yukariya alabiliyorum

 85. Gokhan dedi ki:

  Bi turlu yapamadım İpad 2 Mi shsh kaydı ya CYDIA DOES NOT HAVE YOUR SHSH FOR iPad23G 5.0.1 () THERE IS NO WAY FOR YOU TO GET THEM. SORRY. YOU ARE JUST TOO LATE. Yazısı cıktı hepsınde

 86. elmadoktoru dedi ki:

  Doğaldır, shsh kaydı almamış olduğunuz eski sürümleri alamazsınız. Mevcut sürüm olarak iOS 5.0.1 ve sonrakileri alabilirsiniz. Geçmişe dönük alamazsınız.

 87. Ultay dedi ki:

  shsh kaydı 4s de alınabiliyormu tinyumbrella da

 88. elmadoktoru dedi ki:

  Tabiki, iPad 2 ve iPhone 4S dahil shsh kaydı alırsınız

 89. Ultay dedi ki:

  bulunamadı diye bir ileti alıyorum sonuç olarak shsh kaydı alınamıyor 🙁 5.0.1b1 olarak görüyor sürümümü (9A406) güncellemesinden olabilir mi?

 90. elmadoktoru dedi ki:

  Evet o güncellemeden dolayı, tabi önceki sürümün imzalanması durduruluyor

 91. Ultay dedi ki:

  🙁 umarım jb konusunda sıkıntı yaşatmaz

 92. elmadoktoru dedi ki:

  İnşaallah diyelim artık bilemiyorum ama sorun olacağını sanmıyorum

 93. Burak dedi ki:

  4s kullanıpta (9a406) sürümüne geçmiş arkadaşlar tinyumbrella dan advanced sekmesinden request shsh from cydia tikini kaldırarak shsh kaydını alabilirler denenmiştir. . .

 94. elmadoktoru dedi ki:

  Aynen burak, teşekkürler ben de 5.1 betalar dahil hem önceki 5.0.1 hem de mini güncellemesi olan diğerinin shsh kayıtlarını almıştım.

 95. Burak dedi ki:

  bende de betalar dahil hepsini aldı gibi gözüküyor yüklü olmadığı halde sorun çıkarıcağını sanmıyorum 4s jb müjdesi gelir diye aklıma geldikçe siteyi takip ediyorum geçen sene ilk iphone mu aldığımda 4.2.1 jb bu siteden yapmıştım benim için sitenin yeri ayrı 🙂

 96. elmadoktoru dedi ki:

  Zaten bir sürümün shsh kaydını almak için onun yüklü olması gerekmiyor. Tamamdır o zaman burak hepsinin shsh kaydı var sende şu anda. Ayrıca teşekkürler yakında onun da haberini alacaksın nasipse. Bu arada twitter veya facebooktan da takip ediyorsan zaten anlık haberin olacaktır.

 97. akın dedi ki:

  tiny umbrella nasıl yok edilir hocam

 98. elmadoktoru dedi ki:

  Uygulamaya sağ tıklayıp sil diyorsunuz.

 99. elmadoktoru dedi ki:

  USB kablosunda sorun olabilir görmemesi için firewall da engel olabilir

 100. emrah dedi ki:

  merhaba.cihazim iphone 4,ios 4.2.1(8c148)-baseband 03.10.01 yayinda olan tinyumbrella surumu(5.10.06) basebandimi koruyacakmidir acaba ios 5 e gecersem.not:gevey kullaniyorum

 101. elmadoktoru dedi ki:

  Tinyumbrella shsh kaydi icindir basebandi korumak icin sn0wbreeze ile custom fw olusturup cihazi bu firmware ile restore etmek gerekir o zaman basebandi koruyarak surum yukseltmis olursunuz. Sag en ust kosede arama kutusuna baseband koruma yazin ayrintili konulara erisebilirsiniz

 102. nyazi dedi ki:

  merhaba bı konuda danısabılırmıyım ıphon 4 yurt dısı cıhazım var geveyle calısıyordu ama bn bılmeden ıos 5.0.1 yukledım suan cıhaz kurulumunda sım ıstıyor ama bn hangı ulkenın cıhaı bılmıyorum versıyonu dusure bılme ımkanım yada sımsız bı sekılde cıhazı etkınlestırebılme ımkanım varmı ?
  yardımcı olursanız sevınırım

 103. elmadoktoru dedi ki:

  Sim ile aktiyavsyon işlemini http://www.elmadoktoru.com/?p=3948 redsn0w jailbreak ile yapabilirsiniz.

 104. Mehmet dedi ki:

  Slm bana yurt dışından bir tanıdığım iphone 4s hediye getirdi. Pasaport kaydından sonra sim kartımı taktım çalıştı (sürüm 5.0.1) bu cihaz sim kilitli mi acaba jailbreak falan yok cihazda sıfır aktivasyonunu dahi ben yaptım.

 105. kamil dedi ki:

  mrb memoc hocam: geçenlerde bi arkadaş sürüm güncellemesi yaptı. 5.0.1 ve modern firmware de 04.11.08 e yükseldi. sitede yazdığın gibi tinyumbrella uygulamasını indirdim cydia shsh de 4.3.3. sürümünü buldu. netten de 4.3.3. 8j2 restore.ipsw dosyasını indirdim. anlattığınız gibi geri yükleme işlemi yaptım yanlız itunes en son “geriyüklemeye hazırlanıyor” aşamasında bilinmeyen hata(20) die bi hata veriyo ve itunes işleme dewam etmiyor. sizce bi yerde yanlış mı yapıyorum?

 106. elmadoktoru dedi ki:

  Restore dosyasında sorun olabilir, hosts dosyasını da silmeniz ve dfu moduna ireb ile almanız gerekir o şekilde dfu moduna alırsanız hatayı almazsınız

 107. serhan dedi ki:

  merhaba
  etc de
  host.bak
  host.umbrella
  imhost.sam ve diğerleri geliyor. host.bak a girerek içeriğini komple sildim ve analtıldığı gibi 74.208.10.249 gs.apple.com yazdım kaydettim, problem yok.
  Ancak http://gs.apple.com adresine girdiğmde apple sayfası çıkıyor.
  yardımlarınızı bekliyorum.

 108. elmadoktoru dedi ki:

  etc klasöründe yer alan hosts dosyasını düzenlemeniz lazım, hosts dosyası dışında kalan diğerlerini düzenleseniz de bir şey değişmez

 109. burakurallı dedi ki:

  merhaba bu uygulamayı yaptıktan sonra 360140 hatası veriyor bunun sebebi ne olabilir???

 110. elmadoktoru dedi ki:

  Bu uygulama derken ne yaparken bu hata alınıyor bir ekran görüntüsü eklerseniz

 111. ysn dedi ki:

  mehmet bey mrb almanya appledan alınma ios5.0.1 li iphone 4s sahibim.ios 5.1 e geçmeden önce tinyumbrella ile shsh kaydını almak gerekirmi ? shsh kaydını alamıyorum o program cihazı tanımıyor itunesta sıkıntı yok ancak kabloyu değiştirdim hizmetlerden apple mobil device a baktım ordada sorun yok bu konuda tavsiyeniz nedir

 112. elmadoktoru dedi ki:

  iOS 5.0.1 shsh kaydı kapandı artık dün alacaktınız artık shsh kaydını almanız söz konusu olmaz 5.0.1 için

 113. selçuk dedi ki:

  mrb. abi iphone 4 4.2.1 sürümünde. shsh kaydını aldığımda sadece iphone 4 5.0.1 kaydı gözüküyo. burada 4.2.1 in gözükmesi gerekmiyor mu?

 114. elmadoktoru dedi ki:

  Daha önce 4.2.1 shsh kaydı almışsanız görünür aksi halde yeni almaya çalışıyorsanız 4.2.1 shsh kaydı alınamaz

 115. ALTUG dedi ki:

  merhaba, ben turkcellden alınmış bir iphone 4 kullanıyorum. yüklü olan ios 4.1. cihaza JB yapmıştım. şimdi firmware’i 5.0.1’e yükseltmek istiyorum. gerekli ipsw dosyasını bilgisayara indirdim. itunestan shift+güncelle deyip ilgili dosyayı seçiyorum. fakat güncellemeyi yapmıyor. beklenmeyen bir hata oluştu (3002) şeklinde bir hata veriyor. ne yapmam gerektiği konusunda yardıcı oabilir misiniz?

 116. elmadoktoru dedi ki:

  Demek ki iOS 5.0.1 shsh kaydı yok o nedenle yapamıyorsun bu durumda shsh kaydı olmayan bir sürümü yükleyemezsiniz. Ya bulunduğunuz sürüm yahut da iOS 5.1 yapabilirsiniz, veya shsh kaydınızın olduğu herhangi bir sürüm

 117. ALTUG dedi ki:

  teşekkür ederim. cihazım JB’li idi. 5.1 sürümünü yüklersem şu an için JB olmadığı için çıkana kadar JB’siz olarak kullanacam daha önce installous dan yüklediğim uygulamaları kullanmaya devam edebilecek miyim?

 118. elmadoktoru dedi ki:

  iPhone 4 için tethered (bağımlı) jailbreak var ve bununla jailbreak yaparsınız ama kapatıp açınca cihazınızı tekrar redsn0wa bağlayıp açabiliyorsunuz. Installoustan indirdikleriniz eğer senkronize etmişseniz zaten jailbreak sonrası gerekli cydia tweaklerini yükledikten sonra senkronize ettiğinizde gelir. Bağımlı olduğundan biraz daha beklemeniz faydanıza olacaktır.

 119. efekentli dedi ki:

  slm ben konuyu tam incelemeden 5.1 e yukselttim ve tethered problemiyle karsılastım. 5.01 e geri indirgemem için SHSH kaydıda almadım hazır alınmış yani başka telefonların SHSH kaydıyla geri donuşum mumkunmu? mumkunse nasıl? tşkler

 120. mehmet36 dedi ki:

  s.a mehmet bey. basebandı düşürme işlemi yapılıyor mu? bnm cihaz at&t… yada nasıl açarız. gevey beklemeden.

 121. elmadoktoru dedi ki:

  Açamazsınız baseband de düşmez zaten, iOS sürümü düşer o da size çare olmaz.

 122. Nuriyurtoglu dedi ki:

  Slm Mehmet bey öncelikle yardımlarınız icin cok tesekkurler
  Cihazım 4.3.3surumlu 04.10.01 basebanda sahip shsh kaydım var basebandi koruyarak yukarda anlattığınız gibi güncelleme yapmak ıstiyorum (sim kilitli Fransa operatörü geçerli cihaz:)) )
  Ancak tabiki gebede icimde bi korku var ha birde jb’si yapılmış butun detayları yazdım içimdeki korkuyu atmak amacıyla soruyorum güncelleme yaparsam sıkıntı yasarmiyim JB yada baseband 5.0.1shshkaydi var
  Yardımlarınız icin tekrar tesekkurler

 123. elmadoktoru dedi ki:

  Valla bu işlerde her zaman bir risk var ve insanlar bu riski göze alıp yapıyorlar, http://www.elmadoktoru.com/?p=3942 konusundan custom fw oluşturup yükleyeceksiniz

 124. Ayhanmrpz dedi ki:

  Mrb 4s cihazim war ios5.1 war cihazmda ben bu cihazimi bu islemler ile 5.0.1 versiyonuna dusurebiliyormuyum peki?

 125. elmadoktoru dedi ki:

  Aynısını Twitter’dan da sormuşsunuz yanıtlamıştım, A5 cihazların shsh kaydı olsa bile sürüm düşürülemiyor henüz.

 126. atifun dedi ki:

  İphone 3G mi 4.2.1 den 4.1 e düşürmeye çalıştım. cihazım jailbreak lidir. şuanda ekranda itunes ve usb kablo ucu görüntüsü var. sanırım işlemim başarısız oldu. bu noktada ne yapmam gerek. saygılarımla..

 127. elmadoktoru dedi ki:

  Site sağ üst köşede arama kutusuna fix recovery veya ireb yazın her ikisi de sizi o moddan çıkaracaktır muhtemelen düşürdünüz sürümü cihazın açılması ile anlaşılır

 128. atifun dedi ki:

  abi fix recovery ile ilgili bişi bulamadım. ireb ile yaptım telefon ekranın itunes ve kablo gözüküyor acil arama tuşuda yok. itunes telefona fireware dosyasını atıyo sonda yine hata veriyo. nası çözebiliriz. bi yardımcı olursan

 129. Emir dedi ki:

  Beyler bende İPad 2 GSM İOS 5.1 ve ben versiyonumu 5.0.1 yapmak istiyorum ama yapamıyorum!!!!!!

  HELP ME D:

 130. elmadoktoru dedi ki:

  Böyle bir şey mümkün olmadığından yapamıyorsunuz doğaldır.

 131. Oğuzhan dedi ki:

  s.a. mehmet bey. Ben sürüm düşürme işleminde shift artı restore yaptığımda önüme hiçbir klasör gelmiyor. bunun sebebi ne olabilir?

 132. elmadoktoru dedi ki:

  Gelmemesi doğal sn0wbreeze ile siz hazırlayacak ve onu göstereceksiniz. http://www.elmadoktoru.com/jailbreak/sn0wbreeze-iphone-ipad-ipod-touch-jailbreak.html

 133. Eray001 dedi ki:

  Ya burda en son aşamada; mevcut ıpsw yı gosterırken, snowbreeze ıle hazırladıgımızımı yoksa internetten ındırdıgımız normal ıpswyımı gosterecez?

 134. elmadoktoru dedi ki:

  Tabiki sn0wbreeze ile hazırlananı…

 135. Abuziddin dedi ki:

  şu anda gevey kullanıyorum.baseband 4.10 sürüm ios 4.3.3.baseband koruyarak 5.1.1 e yükselttikten sonra gevey ile unlock yapılabiliyor mu ? şebekede bir problem oluyor mu ?

 136. elmadoktoru dedi ki:

  Bunu bilemeyiz neredeyse 6 farklı gevey tanıdım ve bunların sadece 7.si orjinaldi. Çakmaları da çalışıyor ama 5.1.1’de baseband koruyarak çalışır mı bilemem. Sonuçta gevey’in orjinal olanları çalışıyor sitesinde bu yazıyor. Biz de sitesinde yazana itibar ediyoruz, dolayısı ile çalışır diyebiliyoruz.

 137. snake_doctor dedi ki:

  benım 4s 9b206 cıhazım var yurt içinden aldım 5.1.1 yuklu jail break yapabılırmıyım,shs kaydını jaılbrekten oncemı alacagım,absinthe yok redsnow kafam allah bulka oldu bu işi hıc bılmeyene gore sıfırdan bızı anlatamazmı?ben hıc bılmıyorum yanlış bırsey yapmak ıstemem tşler

 138. elmadoktoru dedi ki:

  Merhaba zaten genellikle blogumuzdan hiç bilmeyenler istifade ediyor ve sağ tarafta bulunan arama kutusu inanın hayat kurtarır. Çünkü hep cevaplanmış, yazılmış konular bunlar. Shsh kaydı nedir yazsanız en azından ne olduğunu bilince ki konusu ayrıntılıdır o zaman o soru yanıt buluyor, absinthe son sürüm yazdığınızda o konuyu bulacaksınız. Redsn0w ile değil onunla yapacaksınız. Jailbreak için gerekli değil shsh kaydı ister önce ister sonra alın

 139. Mert Erdemir dedi ki:

  Merhaba.Ben cihazımı usb ile bağlıyorum ancak TinyUmbrella cihazı algılamıyor.Cihazımı iTunes dahil her yer algılıyor ancak TU algılamıyor sebebi ne olabilir ?

 140. elmadoktoru dedi ki:

  Belki size bir uyarı çıktı ama siz geçtiniz Java ile alakalı, bilgisayarınızda java kurulu olması lazım bir de Win7 kullanıyorsanız veya Vista sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştırın

 141. m.coskan dedi ki:

  Merhaba
  hocam 7-8 ay önce iphone 3g 2.el cihaz aldım.7-8 ay oyun oynadım.1-2 kere kardeşimin hattını taktım.5-6 gün önce turkcell bayisinden hat aldım.hattı telefona taktığımda yanlışlıkla cydia bastım.sonra home butonuna bastım.1-2 saat sonra hat gitti.5-6 saat sonra telefonda temple run oynarken şarjı bitti sonrada itunes yazısı ve kablo çıktı.telefonu bilgisayarıma bağladığımda itunes,kurtarma modunda bir iphone buldu.bu iphone’un itunes ile kullanılmadan önce üzerine geri yükleme yapılması gerekir yazıyor.iphone at&t den kilitli olduğu için geri yükleme yapmadım.restore hakkında bilgim yok.cihazın sürümü 4.2.1
  benim sorunum recovery mod mu ? yardım edermisiniz ? Saygılar

 142. elmadoktoru dedi ki:

  Başlangıçta söylediğinizi sekilde cydiaya basmakla olacak sorunlar değil zaten cydia kullanmak için var. Sorunun kaynağı başka demek ki bu konuda exit recovery olayını uygulayın olmadı sağdaki arama kutusuna Fix recovery yazıp ilgili konuya erisin ve bir de o metodu deneyin

 143. burakLiman dedi ki:

  iyi günler. iPhone 4 , 4.2.1 sürüm ve 04.10.01 baseband mevcut.ben bu baseband değişmeden 4.3.5e yükseltmek istiyorum fakat, shift+güncelle deyip 4.3.5’in .ipsw seçtiğimde hata veriyor en son işlemde.tinyUmbrelladan baktım önceden SHSH de sürüm güncellemeleri yapılmış.cihazda cydia var bide pasaport kaydı olmadığı için hat kullanamıyorum.bunu nasıl halledebilirim bir program var mı? teşekürler…

 144. elmadoktoru dedi ki:

  4.3.5 surumunu neden gecmek istiyorsunuz daha yuksek surume gecebilirsiniz zaten basebandiniz unlock yapilamayacak olan bir surume yukselmis bulunuyor. Baseband koruyarak surum yukseltme sn0wbreeze ile yapiliyor konulari blogda mevcut ama pasaport kaydi yaptirmadan zaten kullanma imkaniniz da bulunmuyor

 145. ali dedi ki:

  merhaba. Ben iphone 4 ios 4.3.1 baseband 04.10.01 gevey turbo sim kart ile kullanıyorum. Baseband sürümünü sabit tutup tinyumbrella ile güncelleyerek aynı şekilde gevey ile kullanmaya devam etmem mümkün müdür?

 146. ali dedi ki:

  konu güncelliğini yitirdi sanırım soruma cevap alamadım bi bakabilirseniz çok memnun kalırım.

 147. aydın dedi ki:

  ben programı kuruyprum ama umbrella diye not defteri çıkıyor hiç bişi anlamadım

 148. osman tanrıkulu dedi ki:

  slm.bende iphone4 var zamanında tınyUmbrella programıyla ios 6.1.3 shsh kaydı almıştım.lakin bu işlemi başka bilgisayarda yaptım.o bilgisayarada format attım .tekrar bu kaydımı bilgisayarıma (kendi laptopuma )nasıl kaydedebilirim.not:bu bilgisayarlar farklı aynı bilgisayar değil

 149. osman tanrıkulu dedi ki:

  shsh kaydı alırken tınyumbrella programında
  general kısmında
  INVALID X.X.X YAZIYOR
  log kısmında
  CYDIA DOES NOT HAVE YOUR SHSH FOR iPhone 4 New 6.1.3 (10B329) THERE IS NO WAY FOR YOU TO GET THEM
  CYDIA DOES NOT HAVE YOUR SHSH FOR iPhone 4 New 6.1.2 (10B329) THERE IS NO WAY FOR YOU TO GET THEM
  gibi şeyler yazıyor

 150. cem dedi ki:

  tinyumbrellanın telefona bir zararı varmıdır?telefonumdakiler görüntülenebilir mi?tesekkürler

 151. Mesut Turan dedi ki:

  İtunes 21 ve 3014 hatalarını nasıl giderebiliriz. Restore edemiyorum cihazı.

Sayfa başına git