Apple’dan Yepyeni Bir Telefon Daha: iPhone X

Apple’ın bugün yapılan tanıtım etkinliğinin efsanevi “one more thing” yani son bir şey daha bölümünde Apple tarafından yepyeni ve alışılagelmişin dışında bir iPhone modeli tanıtıldı: iPhone X. Daha önce ortalarda dolaşan komple dokunmatik OLED ekrandan oluşan (Android cihazlardan alışageldiğimiz ön kısmın tamamen dokunmatik ekrandan oluşmasından bahsediyoruz) bir iPhone modeliyle karşı karşıyayız.

EKRAN

Apple’ın Süper Retina Ekran olarak tabir ettiği 5.8 inç OLED ekrandan oluşan ve 2436×1125 ve 458 ppi çözünürlüğe sahip ekranıyla yeni iPhone X adeta bir devrim niteliğinde. Daha iyi renkler elde edilecek olan Dolby Vision ve HDR10 teknolojisine sahip ekranda bir milyona bir karşıtlık oranı, 3D touch ve tabi ki Apple’ın gerçek ton renkleri mevcut.

YÜZ TANIMA ÖZELLİĞİ (FACE ID)

Cihazın ön kısmının tamamen dokunmatik ekrandan oluşuyor olması sebebiyle iPhone X modelinde ana ekran butonu bulunmuyor. Hal böyle olunca ana ekran tuşunun işlevleri farklı bölümlere dağıtılmış. Şöyle ki, Siri’yi çalıştırabilmek için yan tarafta bulunan tuşu kullanmak gerekecek. Ana ekrana dönebilmek ve uygulamalardan çıkabilmek için de kaydırma hareketlerini kullanmamız gerekecek. Öte yandan cihazın ekran kilidini açmak için de yüz tanıma özelliğini kullanacağız.

Daha önce çıkan dedikodularda da olduğu gibi ekran kilidini açma işlemi yüz tanıma özelliği sayesinde Face ID özelliğiyle yapılacak. Face ID ile tanımlanmış olan kişilerin yüzlerini gören cihazın tuş kilidi açılabilecek. Aynı şekilde Apple Pay ve App Store ödemeleri gibi işlemler de bu özellik kullanılarak yapılacak.

Birçok kişinin aklına gelebilecek olan soruya da cevap verelim, A11 işlemcinin içinde bulunan yapay zeka sayesinde kullanıcının gözlük veya şapka gibi aksesuar kullanıyor olması Face ID özelliğinin çalışmasına engel teşkil etmeyecek.

Yeni yüz tanıma teknolojisi sadece güvenlik amaçlı değil, birçok uygulama için de önemli bir faktör olacak. Örneğin Apple tarafından tanıtılan Animoji uygulaması sayesinde  ses ve yüz hareketlerinizi animasyonlu emojilere çevirebilecek ve mini video formunda arkadaşlarınız ve sevdiklerinizle paylaşabileceksiniz.

KAMERA

Yepyeni 7 megapiksel kamrası ile Face Id özelliklerini kullanabilecek olmanızın yanı sıra, geniş renk yakalama, otomatik görüntü sabitleme ve hassas pozlama yapabilir, ön kameraya gelen portre modu sayesinde mükemmel özçekimler yapabilirsiniz. Arka tarafta bulunan dikey olarak yerleştirilmiş olan 12 megapiksellik çift kamera sayesinde ise çiftli görüntü sabitleme yapabilirsiniz. Öte yandan ƒ/1.8 açıklığa sahip kamera geliştirilerek ƒ/2.4 açıklığa sahip hale getirilmiş ve böylelikle daha iyi fotoğraf ve videolar çekmek mümkün olacak.

Yeni renk filtresi, derin pikseller ve geliştirilmiş Apple tarafından dizayn edilmiş olan resim sinyal işlemcisi ile daha iyi piksel işleme sağlanıyor. Düşük ışıklarda daha hızlı otomatik odaklama sayesinde daha iyi HDR fotoğraflar elde etmek mümkün olacak.

iPhone X kaç lira sorularına da hemen cevap verelim. iPhone X modeli 64 GB ve 256 GB olarak iki hafıza modeliyle satışa sunulacak ve 999 dolardan (Amerika fiyatı tabi ki) satılmaya başlayacak. iPhone X modelinin ön satışlarına 27 Ekim’da başlanacak olup normal satışlara 3 Kasım’da başlanacak.

One Comment

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir