Evasi0n İle iOS 6.x Nasıl Jailbreak Yapılır?

Sitemizde meydana gelen bir problem ve aksaklıktan dolayı Jailbreak haberini birkaç saat geç duyurmuş olsak da, henüz Jailbreak yapmayan kullanıcılar için faydalı bir doküman olacağını düşündüğümüz bu bilgiyi sizinle paylaşmak istedik.

evasi0n

Bilindiği gibi yaklaşık bir haftadır birçok iOS kullanıcısı evasi0n ile yatıp evad3rs ekibi ile kalkmıştı. Ve beklenen oldu. Amerika saatiyle Pazar günü beklenen Jailbreak aracı evasi0n kullanıcıların kullanımına sunuldu. Bununla ilgili bilgiyi buradaki sayfada Mehemmet arkadaşımız zaten paylaşmıştı. Fakat vakit bulamadığından olsa gerek, iOS 6.x cihazlara ve iPhone 5’lere Jailbreak işleminin nasıl yapılacağı bilgisini verememişti. Zaten verse de serverlara çok fazla yüklenme olduğundan dolayı, birçok kişi Cydia’dan tweak, uygulama indiremiyorlardı.

Evasi0n ile aşağıdaki cihazlara Jailbreak yapabileceksiniz:

 • iPhone 3GS
 • iPhone 4
 • iPad 2
 • iPod Touch 4’üncü Nesil
 • iPhone 4S
 • iPad 3
 • iPod Touch 5’inci Nesil
 • iPhone 5
 • iPad mini
 • iPad 4
 • Apple TV 2

iOS 6.0 – iOS 6.1 arası bir sürüm kullanabiliyorsanız bu araçtan faydalanabilirsiniz.

Peki, iOS 6.1 Jailbreak nasıl yapılır?

İlk olarak şunu belirtmeliyiz ki, buradaki konumuzu okuyarak Jailbreak yapmadan önce neler yapmanız gerektiğini öğrenmenizde fayda var.

Adım 1: İlk olarak sayfanın en altından işletim sisteminize göre olan evasi0n Jailbreak aracını indirin.

Adım 2: Bilgisayarınızın DNS ayarlarını 8.8.8.8 ve 8.8.4.4 olarak değiştirin. Eğer DNS ayarlarınızı nasıl değiştireceğinizi bilmiyorsanız işletim sisteminize göre detaylı aramayı Google üzerinden yapabilirsiniz.

Adım 3: Eğer cihazınızda ekran parolası mevcut ise bu parolayı kaldırın. Zira problem çıkarabilir.

Adım 4: Eğer Windows kullanıyorsanız, evasi0n.zip dosyasının içindeki evasi0n.exe dosyasını bilgisayarınızın masaüstüne çıkarın ve sağ tıklayarak yönetici olarak çalıştırın. Eğer Mac kullanıcısıysanız, evasi0n.dmg dosyasını çift tıklayın, içinden çıkan evasi0on.app dosyasını çalıştırın.

Adım 5: Cihazınızı USB kablosu aracılığıyla bilgisayarınıza bağlayın.

Adım 6: Cihazınızda herhangi bir problem yoksa evasi0n uygulaması cihazınızı tanıyacak, Jailbreak tuşu aktif hâle gelecektir. Heyecanlandığınızın farkındayız, Jailbreak yapmaya başlamak için Jailbreak butonuna tıklayın.

Adım 7: evasi0n uygulaması ve telefonunuz bir takım işlemler silsilesinden geçecek. Biraz sabırlı olmanızda fayda var. Keza Cydia’nın cihazınıza yüklenmesi biraz vakit alabilir ve bu esnada cihazınız birkaç sefer yeniden başlayabilir. Siz çayınızı yudumlamaya devam edin.

Adım 8: İşlemler tamamlandığında, bilgisayarınızdaki evasi0n uygulaması sizden cihazınızın ekranını açmanızı isteyecektir. Ekranı açın ve ekranda bulunan Jailbreak simgesine dokunun. Panik yapmanıza gerek yok, ekran kararacak ve tekrar düzelecektir, ekran tekrar düzeldiğinde Jailbreak simgesine tekrar dokunun.

Adım 9: Ekranda birçok mesaj belirebilir, endişelenmeyin, bu mesajlar olumlu gittiğinizin habercisi. Cihazınız birkaç sefer yeniden başlatılacaktır, en son açılıp tekrar kapanmayana kadar sabredin.

Adım 10: Jailbreak süreci telefonunuz açıldığında tamamlanmış demektir. Cihazınızın ekranında evasi0n simgesi belirecektir, endişelenmeyin cihazınıza hiçbirşey olmadı, sadece nur topu gibi bir Jailbreak’ınız oldu. Ekranı açtığınızda Cydia simgesinin ekranda olduğunu göreceksiniz, tweakları eklemeye başlayabilirsiniz.

Buradaki konumuzda en çok kullanılan repoları ve editörün seçimi olan tweakları;

Buradaki konumuzda 2012 yılının en faydalı tweaklarını (eklenti) görebilirsiniz.

İndirme Linkleri:

Mac Kullanıcıları buradan;

Windows Kullanıcıları buradan;

Linux Kullanıcıları buradan evasi0n Jailbreak aracını indirebilirsiniz.

Tekrar hayırlı olsun.

18 Comments

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir