Redsn0w 0.9.9b4 iOS 5 Tethered Jailbreak

iOS 5 sürümünün az önce yayınlanmasının ardından iOS 5 cihazlarınızı şimdilik tethered’da olsa Redsn0w 0.9.9b4 sürümü ile jailbreak yaparak kullanabilirsiniz. iOS 5 sürümünüzü jailbreak yapabilmeniz için cihazınızın buna uygun olması gerektiğini ayrıca belirtmemizde yarar var. iPhone 3GS (new bootrom),  iPhone 4 (GSM), iPhone 4 (CDMA), iPod Touch 3G, iPod Touch 4, iPad 1 cihazlarınızı Redsn0w 0.9.9b4 ile jailbreak yapıp kullanabilirsiniz. Henüz iPad 2 kullanıcıları için bu sürümde tethered jailbreak görünmüyor. iPad 2 jailbreakli olarak kullanmak isteyen kullanıcıların biraz daha beklemesi gerekecek ki jailbreaksiz yapamam diyenler için iOS 4.3.3’ten başka seçeneklerinin de olmadığını belirtelim.

Redsn0w 0.9.9b4 iOS 5 Jailbreak

Yazımızın sonundaki bağlantılardan Mac ve Windows sürümlerini indirebileceğiniz Redsn0w 0.9.9b4 size tethered olarak iOS 5 jailbreak imkanını sunuyor.

  • Redsn0w 0.9.9b4 iOS 5 Jailbreak İndir [Windows]
  • Redsn0w 0.9.9b4 iOS 5 Jailbreak İndir [Mac] (Mac kullanıcıları için yeni sürüm yayınlandı bu konudan bilgi alabilirsiniz.)
  • Redsn0w güncel sürüm kontrolü ve resimli anlatım sabit konumuz için buradan >>

Not: yayınlanan bu sürüm iOS 5 Beta’nın son sürümü olan GM (golden master) içindir ancak iOS 5 final sürümü için de kullanabiliyorsunuz. Eğer jailbreak sırasında sorun yaşarsanız konu altından yazıp yardım alabilirsiniz.

Bu jailbreak sürümü iOS 5 betalar için olduğundan iOS 5 final sürümünü jailbreak yapmak için indirmiş olduğunuz iOS 5 firmware dosyasını sisteme göstermeniz gerekecek. redsn0w otomatik algılamayacaktır. Bu nedenle Redsn0w için aşağıdaki şekilde jailbreak aşamasına geçebilirsiniz.

Redsn0w iOS 5 Jailbreak

Redsn0w’u çalıştırdığınızda “extras” butonu ile ilgili yönetim alanına ulaşalım.

Redsn0w iOS 5 Jailbreak

Daha sonra indirdiğimiz iOS 5 IPSW dosyasını seçmek için “Select IPSW” butonuna tıklayalım.

Redsn0w iOS 5 Jailbreak

Ve IPSW dosyasını seçelim bu arada ekrana çeşitli uyarılar geirse “Tamam” diyerek kapatabilirsiniz. Ardından tekrar “back” butonuna basarak birinci resimdeki açılış ekranına dönüp “Jailbreak” butonu ile jailbreak aşamalarına geçelim. Redsn0w kullanımı için bundan sonraki aşamaları buradan >> takip edebilirsiniz. En son jailbreak bittiğinde cihazınızın açılmayacak yani elma logosu ekranda donmus gibi duracak bu durumda yine Redsn0w’a son kez bağlamanız lazım ve 2. resimde yer alan “Just Boot” butonuna tıklayarak cihaz çalışır hale gelecek. Bu durumda cihazınızı ne zaman kapatıp açarsanız bu son işlemi yapmanız gerekecek çünkü tethered jailbreak olmasından dolayı. Untethered jailbreak çıkıncaya kadar cihazı kapatmamak en iyisi.

Not: Cihazı 3GS olup iPad basebandi (06.15.00) olanlar biraz bekleyecekler çünkü Ultrasn0w’un güncellemesi lazım ki hackerlar bununla ilgili çalışıyorlar.

Güncelleme (08.11.2011) : Bu konunun üzerinden yaklaşık olarak bir ay geçtiği ve bu sürümün üzerine daha yeni sürümler çıktığını belirtmekte yarar var. İlgili konuları sürümleri ile beraber aşağıdan görebilirsiniz:

92 Comments

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir